Poczytaj również:

Blog

Przedszkole

Wspieranie rozwoju

15 września 2018

nr tel.: 222903809

Zobacz logo przedszkola Zielony Latawiec, przedszkole znajduje się na Bemowie, na Czerniakowie, na Ursynowie, na Sadybie oraz w Wilanowie. Zielony Latawiec to miejsce gdzie każde dziecko czuje się ważne i potrzebne. Elementy pedagogiki Montessori, plac zabaw, ceramika, dogoterapia, spotkania ze zwierzętami, Gordonki - to tylko nieliczne zajęcia z bogatej oferty przedszkola Zielony Latawiec

Oferta

Strefa Rodzica

Kontakt

Zobacz jakie logo ma przedszkole integracyjjne Zielony Latawiec w Warszawie

Cennik

Strona Główna

Zabawy dla dzieci - ćwiczymy dłonie i paluszki

     Rozwój motoryki małej, czyli sprawności ruchowej rąk, jest istotnym

elementem rozwoju dziecka. Wybierając odpowiednie zabawy można

wesprzeć sprawność dłoni i palców malucha.

 

1. Prace plastyczne dla dzieci w wieku przedszkolnym

 

      Rysowanie, malowanie, przyklejanie... to świetne sposoby na ćwiczenie

motoryki małej. Ważne, żeby wybrane przez nas materiały były odpowiednie

dla małej dłoni dziecka. Kredki dla przedszkolaka powinny być grube,

najlepiej trójkątne lub owalne. Powinny również stawiać lekki opór

podczas rysowania, tak by nie ślizgały się po kartce (dla najmłodszych

dzieci nie poleca się kredek świecowych i pasteli olejnych). Pędzel również

powinien być grubszy, dobrze sprawdzi się taki z pękatą rączką.

Zadania dla malucha mogą być przeróżne. Świetnie sprawdzą się prace

wykonywane razem, na zasadzie tworzenia wielkiego wspólnego dzieła.

Dziecko widząc zaangażowanie rodzica chętnie włączy się w aktywności takie jak rysowanie, malowanie, odciskanie rąk czy palców, wydzieranie kawałków bibuły i przyklejanie ich, robienie pieczątek etc. Chcąc dołączyć element zabawy, można do danej czynności dodać zadanie dla dziecka (np. "Deszczyk kapie, kap kap kap kap"- w tym czasie dziecko maluje kropki, "Stop! Przestało padać!"- wtedy dziecko przestaje malować, później można zamienić się rolami - niech dziecko mówi kiedy pada, a dorosły wtedy maluje itd.). Świetnie sprawdzą się również zabawy związane z wspólnym planowaniem przestrzeni na kartce ("O tutaj będzie dom, a tutaj co namalujemy? Pieska? Świetny pomysł") lub tworzenie mapy okolicy znajomej dziecku ("Kiedy idziemy do przedszkola mijamy park, a potem? Pamiętasz gdzie kupujemy chusteczki? Tak! W kiosku! To tutaj możemy narysować kiosk"etc.), można również zaangażować dziecko w tworzenie toru dla samochodzika, wspólne rysowanie trasy, zakrętów, znaków drogowych.

 

2. Worek pełen skarbów dla każdego dziecka

 

     Świetnym pomysłem na zabawę z przedszkolakiem jest przygotowanie worka pełnego różnych przedmiotów codziennego użytku oraz tych mniej znanych dziecku. Maluch ma za zadanie wyciąganie przedmiotów i sprawdzanie ich funkcji. Już samo "łowienie" z worka nie tylko jest dobrym ćwiczeniem dla małych rąk, jest również świetną atrakcją. Do worka można wrzucić np. : gąbkę kuchenną, klamerkę, małe mydełko w ciekawym kształcie, orzecha włoskiego, praskę do czosnku, latarkę, brelok z kluczami, lusterko i wiele innych rzeczy, możliwości są nieograniczone - przedmioty powinny być małe i bezpieczne dla dziecka, prócz tego można wrzucić tam naprawdę masę różności. Można zaproponować dziecku, by dodało również coś wedle własnego pomysłu, można losować na zmianę lub zaprosić do zabawy kogoś z otoczenia dziecka - drugiego rodzica, babcię, rodzeństwo etc.

 

3. Zabawy paluszkowe dla dzieci 

 

      Rymowanki wykorzystujące ręce dziecka świetnie ćwiczą motorykę małą. W książkach dla dzieci i w Internecie można znaleźć mnóstwo wierszyków dla maluchów w różnym wieku.Najlepiej zacząć od klasycznych, wszystkim znanych rymowanek takich jak Idzie kominiarz po drabinie, idzie rak nieborak, kosi kosi łapci, mamo mamo co co co, w których ruchy palców są podporządkowane treści wierszyka. Dzieci świetnie angażują się również w samodzielne wymyślanie ruchów dla rąk/palców - wystarczy wybrać znany dziecku utwór/rymowankę, i zachęcić do wymyślenia własnego układu dla dłoni. Wybierając np. Wlazł kotek na płotek, można razem z maluchem chodzić palcami po ramie łóżka, a przy wierszyku Dzik jest dziki można uciekać rękami na parapet czy stół.

 

4. Masy plastyczne dla przedszkolaka

 

        Zanim maluch nauczy się robić kulkę z plasteliny, zazwyczaj uczy się robić wałek i placek. Umiejętność tworzenia kształtów z mas plastycznych jest zależna od poziomu rozwoju motoryki małej - im lepsze umiejętności motoryczne, tym bardziej skomplikowane kształty potrafi stworzyć dziecko. W lepieniu nie trzeba ograniczać się wyłącznie do klasycznej plasteliny. Obecnie na rynku jest dostępna szeroka gama przeróżnych mas plastycznych takich jak ciastolina, modelina, piankolina, piasek kinetyczny, plastelina o specjalnych właściwościach (odbijająca się jak piłka, łamiąca się, rozciągająca etc.). Można również wybrać masy tworzone domowym sposobem, takie jak masa solna, surowe ciasto (np. kruche) lub po prostu mąka z olejem (świetnie sprawdzi się ziemniaczana). Znakomita jest również zwyczajna glina. Dziecko może samo wybrać co chce stworzyć lub wejść w konwencję narzuconą przez dorosłego. Jeśli maluch zaczyna komentować swoją pracę i nadawać jej znaczenie funkcjonalne, warto podążyć za jego pomysłem i również stworzyć coś z tej kategorii (np. dziecko mówi, że lepi ślimaka to dorosły też może lepić ślimaka lub domek dla niego, jeśli malec tłumaczy, że stworzony przez niego kształt to obiad, dorosły może odpowiedzieć tworząc talerz lub deser etc.).

 

5. Wspólne gotowanie z dzieckiem

 

    Począwszy od wyciągania produktów z siatek, poprzez przygotowanie przestrzeni do pracy, a zakończywszy na nakrywaniu do stołu, gotowanie to znakomite ćwiczenie dla motoryki małej. Oczywiście dziecko powinno gotować wyłącznie w obecności osoby dorosłej i wykonywać zadania dostosowane do jego wieku i umiejętności. Niezależnie do tego co przygotowujemy, warto zaangażować dziecko w jak najwięcej czynności. Mycie owoców i warzyw, wsypywanie składników, mieszanie, ubijanie, doprawianie, ugniatanie, dzielenie na porcje, ozdabianie, układanie naczyń, czy nawet składanie serwetek. - przy każdej z tych czynności maluch może ćwiczyć swoje umiejętności motoryczne, a jednocześnie świetnie się bawić.

 

 

      Proponowane dziecku aktywności powinny być dla niego zabawą i przyjemnością, wtedy ćwiczenia będą przynosiły lepsze efekty. Należy pamiętać o tym, że dziecko może być zmęczone po cały dniu poza domem i nie mieć ochoty na angażujące jego uwagę zadania. Jeśli maluch ma zaspokojone potrzeby fizyczne i psychiczne, wtedy można śmiało zaprosić do go wspólnego zadania/zabawy.

 

 

Autor posta: Danuta Białek-Molak, pedagog specjalny, terapeuta wczesnego wspomagania rozwoju

 

 

      kameralne grupy

      codziennie praca własną metodą Montessori

      autorski program nauczania

      2 wychowawców w każdej grupie

      1-3 osób wspierających w każdej grupie

      specjaliści, którzy są w stałym kontakcie z rodzicami (neurologopeda, logopeda, fijozterapeuta, psycholog, pedagog specjalny, terapeuta SI w każdym oddziale)

      zgrany, zaangażowany zespół

      ponad 10 lat zaufania rodziców

Co nas wyróżnia?

Zielony Latawiec, Niepubliczne Przedszkola Integracyjne, od 2007 r.| All rights reserved 2019| design by DBM

Co wyróżnia nasze przedszkole?

     Codziennie w każdej z grup odbywa się praca własna, prowadzona zgodnie z zasadami pedagogiki Marii Montessori.

Dzieci wybierają pomoce i samodzielnie z nimi pracują, dzięki czemu uczą się oraz poznają świat po swojemu.

 

 

 

 

      Od ponad 15 lat tworzymy przedszkola, w których każde dziecko czuje się ważne, potrzebne i akceptowane.

Zielony Latawiec to kameralne grupy,

zgrany zespół nauczycieli i specjalistów  oraz autorski program nauczania.  

Czym się zajmujemy?