Czym siÄ™ zajmujemy?

      Od ponad 10 lat tworzymy przedszkola, w których każde dziecko czuje siÄ™ ważne, potrzebne i akceptowane.

Zielony Latawiec to kameralne grupy,

zgrany zespół nauczycieli i specjalistów

oraz autorski program nauczania.  

     Codziennie w każdej z grup odbywa siÄ™ praca wÅ‚asna, prowadzona zgodnie z zasadami pedagogiki Marii Montessori.

Dzieci wybierajÄ… pomoce i samodzielnie z nimi pracujÄ…, dziÄ™ki czemu uczÄ… siÄ™ oraz poznajÄ… Å›wiat
po swojemu.

 

 

 

 

Co wyróżnia nasze przedszkole?

Zielony Latawiec, Niepubliczne Przedszkola Integracyjne, od 2007 r.| All rights reserved 2019| design by DBM

Co nas wyróżnia?

      kameralne grupy

      codziennie praca wÅ‚asnÄ… metodÄ… Montessori

      autorski program nauczania

      2 wychowawców w każdej grupie

      1-3 osób wspierajÄ…cych w każdej grupie

      specjaliÅ›ci, którzy sÄ… w staÅ‚ym kontakcie z rodzicami (neurologopeda, logopeda, fijozterapeuta, psycholog, pedagog specjalny, terapeuta SI w każdym oddziale)

      zgrany, zaangażowany zespół

      ponad 10 lat zaufania rodziców

Początek września dla wielu dzieci oznaczał rozpoczęcie przygody w przedszkolu.

 

Jak powinna wyglądać adaptacja dziecka w przedszkolu?

 

Jak się żegnać z dzieckiem?

 

Jak się zachować odbierając dziecko, które nie chce iść do domu?

 

Jak pomóc dziecku poczuć się dobrze w przedszkolu?

 

Co jest najważniejsze w czasie adaptacji w przedszkolu?

 

 

 

 

PoczÄ…tki adaptacji w przedszkolu

 

Przez pierwsze kilka dni adaptacji dziecko poznaje przedszkole. Poznaje panie, dzieci, zabawki, pomoce, zakamarki. Przedszkolny Å›wiat jest dla malucha fascynujÄ…cy - zwÅ‚aszcza, jeÅ›li proces adaptacji jest przeprowadzany spokojnie i mÄ…drze (o zasadach adaptacji warto poczytać tutaj). Malec przychodzi do grupy na trochÄ™, a wszyscy dążą do tego, by czuÅ‚ siÄ™ komfortowo i sam chciaÅ‚ zostać dÅ‚użej w przedszkolu. 

 

Po jakimÅ› czasie mÅ‚ody przedszkolak zaczyna brać bardziej czynny udziaÅ‚ w zajÄ™ciach, aktywizuje siÄ™, wchodzi w pierwsze interakcje z dziećmi w grupie. Zaczyna rozumieć elementy planu dnia, podąża za dziećmi, ma ulubionÄ… zabawkÄ™ czy książkÄ™ w sali. Mama lub tata zazwyczaj jest blisko, jeÅ›li nie w przedszkolu to w okolicy. Przedszkolna fascynacja trwa, czasem dziecko uroni Å‚zÄ™ Å¼egnajÄ…c siÄ™ z rodzicem, ale zazwyczaj szybko przechodzi mu smutek i chÄ™tnie dołącza do dzieci. 

 

Jak żegnać się z dzieckiem, które wchodzi do grupy?

 

WejÅ›cie dziecka do grupy nie zawsze jest proste. Zdarza siÄ™, że maluch reaguje nerwowo na rozstanie z rodzicem, mimo tego że na przykÅ‚ad poprzedniego dnia wbiegÅ‚ od razu rozeÅ›miany do sali. Jak siÄ™ zachować w takiej sytuacji? Jest kilka prostych reguÅ‚, które mogÄ… uÅ‚atwić wejÅ›cie dziecka do grupy w przedszkolu. 

 

  • Jasny komunikat ze strony rodzica - jeÅ›li mama lub tata bÄ™dzie debatowaÅ‚ z dzieckiem nad tym, czy może już iść do pracy maluchowi trudniej bÄ™dzie siÄ™ pożegnać. Warto pamiÄ™tać o tym, żeby powiedzieć gdzie siÄ™ idzie (do pracy, do sklepu, na spotkanie etc.). OczywiÅ›cie lepiej nie wspominać maluchowi, o tym że idzie siÄ™ zjeść pyszne ciasto do cioci Helenki, którÄ… przedszkolak uwielbia, wystarczy powiedzieć, że idzie siÄ™ na spotkanie. 
     

  •  Wybór rodzaju pożegnania przez dziecko - dajÄ…c maluchowi wybór jak siÄ™ z nami pożegna daje mu siÄ™ odrobinÄ™ poczucia kontroli nad sytuacjÄ… zostania bez rodzica. Przytulenie, buziak, piÄ…tka, żółwik? Można dać dziecku kilka opcji do wyboru. 
     

  • Przed samym pożegnaniem powinno siÄ™ powiedzieć dziecku, że to już moment rozstania. Poinformować gdzie siÄ™ idzie. OkreÅ›lić kiedy dokÅ‚adnie siÄ™ wróci, mówiÄ…c to patrzeć dziecku w oczy i upewnić siÄ™ czy sÅ‚yszaÅ‚o i zrozumiaÅ‚o. Wybrać z nim rodzaj pożegnania i pożegnać siÄ™. 

 

Przykładowe pożegnanie może wyglądać tak:

 

- Marysiu idÄ™ do pracy, przyjdÄ™ po ciebie po podwieczorku. Jak chcesz siÄ™ ze mnÄ… dzisiaj pożegnać? Przybić piÄ…tkÄ™ czy dać mi buziaka? Buziaka? Dobrze, idÄ™ do pracy. Daj buziaka. Buziak! IdÄ™. Pa pa. 

 

Powtórzenie tego, że idzie siÄ™ do pracy jest tu celowe - dziecko bÄ™dzie wiedziaÅ‚o,  gdzie jest rodzic. 

 

Co robić, jeÅ›li takie pożegnanie nie zadziaÅ‚a? 

 

Metoda wydaje siÄ™ być prosta. Co jednak zrobić, gdy dziecko mówi że nie chce zostać i zaczyna pÅ‚akać? To trudny moment dla każdego rodzica.

 

1. Można poprosić o pomoc nauczycielkÄ™, która "przejmie" malucha. Jeszcze raz powiedzieć, że siÄ™ idzie, umówić siÄ™ na czas powrotu.  Pokazać dziecku w sali coÅ›, co je zainteresuje (na przykÅ‚ad nożyczki, ciastolinÄ™, brokaty, garaż etc.) i przekazać dziecko pani z grupy. Nie chodzi o to, żeby wyjść bez pożegnania, bardziej o to, by odwrócić uwagÄ™ malucha na sam moment wyjÅ›cia. 

 

2. Można wziąć dziecko na rÄ™ce, przytulić, jeszcze raz wytÅ‚umaczyć, że musi siÄ™ iść i że siÄ™ na pewno wróci. Przedstawić rzeczy, które dziecko bÄ™dzie robić w grupie, i jasno wskazać moment przyjÅ›cia rodzica. Zaproponować opcje pożegnania z pomachaniem przez okno, umówić siÄ™ na ostatniego buziaka czy piÄ…tkÄ™ i wyjść - nawet jeÅ›li wczeÅ›niejsze przytulanie bÄ™dzie trwaÅ‚o 20 minut, można dać dziecku ten czas, ale po ostatnim buziaku czy żółwiku powinno siÄ™ pójść - jasno okreÅ›lony moment wyjÅ›cia uÅ‚atwi przedszkolakowi adaptacje. 

 

Obie opcje sÄ… dobre i siÄ™ sprawdzajÄ…, pierwsza jest nieco bardziej radykalna, druga wymaga wiÄ™cej czasu.

 

Można również spróbować przyprowadzania dziecka przez drugiego rodzica albo babcie, czÄ™sto najtrudniej jest rozstać siÄ™ z mamÄ…. 

 

Co robić gdy dziecko, gdy dziecko nie chce wyjść z przedszkola? 

 

Przedszkolaki Å›wietnie bawiÄ… siÄ™ w przedszkolu. CzÄ™sto do tego stopnia podoba im siÄ™ w grupie, że nie chcÄ… iść do domu mimo tego, że rodzic już czeka. Paradoksalnie takie sytuacje zdarzajÄ… siÄ™ również u dzieci, które miaÅ‚y danego dnia trudniejsze wejÅ›cie i potrzebowaÅ‚y wiÄ™cej czasu, by pogodzić siÄ™ z rozstanie z rodzicem. 

 

Gdy przyjdzie siÄ™ po dziecko, a ono bawi siÄ™ i nie chce wyjść warto dowiedzieć siÄ™ co robi i dlaczego chce jeszcze zostać. JeÅ›li przedszkolak prosi o możliwość dÅ‚uższej zabawy w budowanie wieży z kolegÄ…, można umówić siÄ™ z nim, że może dokoÅ„czyć ukÅ‚adanie klocków, a potem pożegna siÄ™ i pójdzie do szatni zmienić buty. Można też zaproponować dziecku dodatkowy czas (jeÅ›li siÄ™ go ma) i porozmawiać z nauczycielem, poczytać tablicÄ™ informacyjnÄ…, sprawdzić szufladkÄ™ dziecka, żeby wiedzieć czy nie trzeba uzupeÅ‚nić zapasu ubraÅ„. Gdy wyznaczony przez rodzica czas siÄ™ skoÅ„czy powinno siÄ™ konsekwentnie przypomnieć mu o zawartej umowie i zaprosić do szatni. 

 

Można również - podobnie jak przy porannym pożegnaniu - zaproponować, by maluch wybraÅ‚ formÄ™ pożegnania z paniÄ… czy dziećmi. Może przybić piÄ…tkÄ™, żółwika, Å›cisnąć dÅ‚oÅ„ etc, WiedzÄ…c, że ma wybór Å‚atwiej bÄ™dzie siÄ™ mu pogodzić z wyjÅ›ciem. 

 

Rodzice czÄ™sto wykorzystujÄ… inny sposób. ZostawiajÄ… w aucie rzecz, na której przedszkolakowi może zależeć - np. ulubionÄ… zabawkÄ™ dziecka. Gdy maluchowi trudno jest wyjść z sali rodzic może "skusić" go tym, co czeka w samochodzie. Jest to skuteczny sposób na "krótkÄ… metÄ™". Dobrze jest nauczyć dziecko, że wyjÅ›cie z przedszkola nie jest nagrodÄ…, bo w takim zestawieniu przedszkole może wychodzić na miejsce, w którym maluch przebywa za karÄ™. Zamiast proponowania sÅ‚odyczy czy zabawek czekajÄ…cych poza murami przedszkola można umówić siÄ™ z przedszkolakiem, że przez całą drogÄ™ do domu bÄ™dzie opowiadać o przedszkolu, a rodzic bÄ™dzie mówiÅ‚ o tym co robiÅ‚ w pracy. Taki rytuaÅ‚ wspólnego opowiadania podczas powrotu do domu bÄ™dzie konstruktywny. 

 

JeÅ›li sytuacja z trudnym wyjÅ›ciem powtarza siÄ™, warto porozmawiać z nauczycielami dziecka i dowiedzieć siÄ™ jakie rozwiÄ…zanie mogÄ… zaproponować. 

 

Jak pomóc dziecku poczuć się dobrze w przedszkolu?

 

Wielu dzieciom, do poczucia bezpieczeÅ„stwa potrzebny jest staÅ‚y rytm. Nie chodzi tu oczywiÅ›cie o wchodzenie w sztywnoÅ›ci i brak odstÄ™pstw, ale o mniej wiÄ™cej staÅ‚e/podobne rytuaÅ‚y. JeÅ›li dziecko bÄ™dzie codziennie zaczynać dzieÅ„ w podobny sposób, szybko przyzwyczai siÄ™ do elementu dnia jakim jest pobyt w przedszkolu, bÄ™dzie siÄ™ czuÅ‚o pewniej, a przez to bezpieczniej. Nie jest tajemnicÄ…, że dzieci lubiÄ… rutynÄ™, warto wiÄ™c zapewniać im jej tyle, ile potrzebujÄ….  

 

Rozmawiajmy z dzieckiem o jego odczuciach zwiÄ…zanych z przedszkolem, przypominajmy o tym, kiedy bÄ™dzie pora na powrót do domu, podczas weekendu wspomnijmy o poniedziaÅ‚kowym powrocie do grupy. 

 

I teraz : 

 

Co jest najważniejsze w czasie adaptacji w przedszkolu?

 

 

SpÄ™dzajmy z dzieckiem tak dużo czasu jak to możliwe. JeÅ›li maluch przed pójÅ›ciem do przedszkola spÄ™dzaÅ‚ z mamÄ… caÅ‚y dzieÅ„, bardzo trudno mu bÄ™dzie przestawić siÄ™ na o wiele krótszy czas. Jest to bardzo duża zmiana dla dziecka i trudny emocjonalnie czas. Dlatego tak ważne jest spÄ™dzanie czasu z dzieckiem przed i po przedszkolu. I chodzi tu o aktywne spÄ™dzanie czasu. Nie tylko bycie obecnym. Rozmawianie, patrzenie w oczy, przytulanie, wspólna zabawa, rysowanie, dzwonienie do babci etc. Przedszkole nie zastÄ…pi dziecku czasu spÄ™dzanego z najbliższÄ… mu osobÄ… jakÄ… jest mama czy tata. Dlatego jeszcze raz podkreÅ›lÄ™: w czasie adaptacji w przedszkolu najważniejszy jest czas spÄ™dzany z dzieckiem poza przedszkolem. Wspieranie go, budowanie wiÄ™zi, dawanie poczucia bezpieczeÅ„stwa. DajÄ…c dziecku miÅ‚ość i uwagÄ™ uÅ‚atwiamy mu start w przedszkolu. 

 

 

 

Autor posta: Danuta BiaÅ‚ek-Molak, pedagog specjalny, terapeuta wczesnego wspomagania rozwoju

 

 

 

Powiązane artykuły:

 

5 najważniejszych zasad adaptacji dziecka w przedszkolu

 

Pięć najczęstszych błędów podczas adaptacji dziecka w przedszkolu

 

Wielki kryzys - czyli o tym, dlaczego dziecko nagle nie chce iść do przedszkola

 

Kiedy dziecko jest gotowe na pójście do przedszkola

 

Czy dwulatki są gotowe na pójście do przedszkola?

 

Kiedy dziecko jest gotowe na pójście do przedszkola?

 

Jak przygotować dziecko na pójście do przedszkola?

 

Samodzielność przedszkolaka - jak wspierać dziecko?

 

 

 

Co jest najważniejsze w czasie adaptacji w przedszkolu?

09 września 2019
Początek września dla wielu dzieci
09 czerwca 2019
Wrzesień zbliża się wielkimi krokami.
27 maja 2019
Dzień Dziecka już za kilka

Strona Główna

Cennik

Zobacz jakie logo ma przedszkole integracyjjne Zielony Latawiec w Warszawie

Kontakt

Strefa Rodzica

Oferta

Zobacz logo przedszkola Zielony Latawiec, przedszkole znajduje się na Bemowie, na Czerniakowie, na Ursynowie, na Sadybie oraz w Wilanowie. Zielony Latawiec to miejsce gdzie każde dziecko czuje się ważne i potrzebne. Elementy pedagogiki Montessori, plac zabaw, ceramika, dogoterapia, spotkania ze zwierzętami, Gordonki - to tylko nieliczne zajęcia z bogatej oferty przedszkola Zielony Latawiec
09 września 2019

Wspieranie rozwoju

Przedszkole

Blog

Poczytaj również: