Poczytaj również:

Blog

Przedszkole

Wspieranie rozwoju

09 czerwca 2019

nr tel.: 222903809

Zobacz logo przedszkola Zielony Latawiec, przedszkole znajduje się na Bemowie, na Czerniakowie, na Ursynowie, na Sadybie oraz w Wilanowie. Zielony Latawiec to miejsce gdzie każde dziecko czuje się ważne i potrzebne. Elementy pedagogiki Montessori, plac zabaw, ceramika, dogoterapia, spotkania ze zwierzętami, Gordonki - to tylko nieliczne zajęcia z bogatej oferty przedszkola Zielony Latawiec

Oferta

Strefa Rodzica

Kontakt

Zobacz jakie logo ma przedszkole integracyjjne Zielony Latawiec w Warszawie

Cennik

Strona Główna

Jak przygotować dziecko na pójście do przedszkola?

Wrzesień zbliża się wielkimi krokami.

Dla wielu dzieci oznacza to początek przygody w przedszkolu.

 

Jak można przygotować dziecko na pójście do przedszkola?

Kiedy zacząć przygotowania? 

Jak długo powinna trwać adaptacja w przedszkolu? 

Książki o przedszkolu - jakie wybrać?

 

 

Szczera rozmowa z dzieckiem

 

Zdarza się, że rodzice unikają tematów związanych z przedszkolem, bojąc się że

ich dziecko nie jest jeszcze gotowe na poruszanie takich kwestii. 

Dzięki szczerej rozmowie z dzieckiem, zarówno rodzice jak i maluch będą mieli jasny obraz sytuacji. Przed pójściem do przedszkola 

warto dużo o tym rozmawiać. Opowiedzieć malcowi jak wygląda przedszkole, jak wygląda tam dzień, o poznawaniu nowych dzieci,

o paniach, o wspólnym jedzeniu posiłków... Im bardziej kompleksowy będzie obraz nowego miejsca, tym łatwiej będzie się z nim "oswoić" przyszłemu przedszkolakowi. Przedstawiając przedszkole warto mówić o nim w superlatywach, ale jednocześnie szczerze odpowiadać na pytania dziecka. Jeśli kilkulatek pyta o to, czy rodzice też chodzą do przedszkola należy odpowiedzieć mu zgodnie z prawdą - jeśli obieca się dziecku, że zawsze będzie się z nim w przedszkolnej sali, przeżyje ona szok gdy dołączy do grupy, bo po pierwsze: w końcu zostanie tam bez rodzica, a po drugie bo zorientuje się, że zostało oszukane.

Ponieważ szczere rozmowy o przedszkolu czasami nie są łatwe, warto zacząć rozmawiać jak najwcześniej. Wprowadzanie w świat przedszkola powinno zacząć się kilka miesięcy, a conajmniej kilka tygodni przed planowanym początkiem adaptacji. 

 

Książki o przedszkolu

 

 

Ważną rolę w procesie przygotowaniu malucha na pójście do przedszkola, pełnią książki i opowiadania. Obrazowe przedstawienie sytuacji, które mają miejsce w grupie przedszkolnej ułatwi dziecku zrozumienie ich. Oprócz historyjek, których fabuła "kręci się" wokół przedszkola, można znaleźć książeczki przedstawiające sale, szatnie, łazienkę dla dzieci etc. Dokładne opisanie wszystkich miejsc pomoże maluchowi, gdy znajdzie się z swoim przedszkolu. Warto poszukać wersji, w których występuje ulubiony bohater malucha. Nawet, jeśli opowiadanie nie skupia się całkowicie na motywie pójścia do przedszkola, można spróbować rozszerzyć ten temat na potrzeby dziecka - jeśli np. Miś Uszatek idzie do przedszkola i bawi się tam z kolegami, można porozmawiać z dzieckiem o tym, że w każdym przedszkolu poznaje się rówieśników, że pani nauczycielka prowadzi zajęcia, że wychodzi się na plac zabaw etc.

Jeśli planuje się zakup książki o przedszkolu, zdecydowanie warto poszukać wersji fabularnej (np. "Zuzia idzie do przedszkola" Liane Schneider, "Dusia i Pinek-Świnek. Pierwszy dzień w przedszkolu" Justyna Bednarek) oraz bardziej encyklopedycznej (np. "Rok w przedszkolu" Przemysław Liput, "Wkrótce będę przedszkolakiem" Karolina Turek).

 

Wspólne zwiedzanie przedszkola

 

 

Zanim maluch pójdzie do przedszkola, warto wybrać się z nim na wspólne zwiedzenie nowego miejsca. Na takie "zapoznanie się" z przedszkolem można zazwyczaj umówić się telefonicznie. Nie chodzi o to, by od razu rozpocząć adaptacje - przed oficjalnym rozpoczęciem przygody w nowym miejscu, powinno się dać dziecku możliwość zwiedzenia go. Wspólnie można zajrzeć do każdej sali, obejrzeć łazienkę, poznać panią w sekretariacie, zobaczyć jakie znaczki mają dzieci na półkach w szatni, sprawdzić czy w sali są zabawki i jak wygodne są przedszkolne krzesełka. Jeśli maluch nie będzie miał ochoty zaglądać w jakieś miejsce, nie ma potrzeby namawiania go - pierwszy raz w przedszkolu powinien wzbudzić w maluchu ciekawość, a nie jakikolwiek stres. 

 

Poznanie zasad obowiązujących w przedszkolu

 

 

Zasady, których przestrzegają przedszkolaki nieco różnią się w każdym przedszkolu. Przed dołączeniem malucha do grupy warto porozmawiać z wychowawcami i dowiedzieć się jak wygląda dzień w grupie - czy dzieci myją zęby po każdym posiłku, czy korzystają z nocników czy z sedesów z nakładką, czy na leżakowanie przebierają się w piżamy, czy dzieci mają swoje krzesełka w sali, gdzie odkłada się ubranka przyniesione z domu, kiedy można przynieść z domu zabawkę, czy leżakowanie jest obowiązkowe etc. Jeśli rodzic będzie wiedział, czego maluch może spodziewać się w grupie łatwiej będzie wspólnie przygotować się na zasady panujące w przedszkolu. Każde dziecko ma swoje przyzwyczajenia i czasami trudno mu jest przestawić się na to, co obowiązuje w nowym miejscu. Jeśli wcześniej porozmawia się o tym, można będzie znaleźć kompromis. 

 

Brak presji

 

 

Dziecko, które czuje presję ze strony rodzica, może nastawić się negatywnie na pójście do przedszkola. Zdarza się, że rodzice przed wysłaniem malucha do grupy zaczynają o tym mówić przez cały czas. Jest to naturalny proces - rodzic też musi przyzwyczaić się do myśli, o tym że jego dziecko robi krok ku samodzielności - często podporządkowując całe życie tematowi przedszkola. Maluchy słyszą czasem od rodziców zdania typu: "pójdziesz do przedszkola to się wreszcie nauczysz", "do przedszkola chodzą grzeczne dzieci", "nie płacz - jesteś dużym przedszkolakiem" etc. - takie komunikaty od rodzica nie pomogą dziecku zbudować pozytywnej wizji uczęszczania do grupy przedszkolnej. Oczywiście, należy dużo rozmawiać o pójściu do przedszkola, jednak rozmowy te nie powinny wywierać presji na dziecku, powinny przedstawiać przedszkole jako nowy etap w życiu, ale nie etap od którego coś zależy - maluchowi łatwiej będzie się adaptować, jeśli nie będzie czuł, że idą za tym jakieś oczekiwania ze strony rodzica.

 

Spokojny tryb życia przed pójściem do przedszkola

 

 

To jedna z ważniejszych rzeczy, o których często zapomina się gdy pojawia się temat pójścia do przedszkola. Każda zmiana w życiu kilkuletniego dziecka jest dla niego bardzo odczuwalna. Wielki krok ku samodzielności, jakim jest początek przygody w przedszkolu wiąże się z trudnym emocjonalnie czasem dla większości maluchów. Dokładanie mu stresów w postaci np. odzwyczajania od pieluchy, przeprowadzki, odsmoczkowywania, przenoszenia do własnego pokoju etc. nie powinno mieć miejsca, gdy dziecko właśnie dołącza do grupy. Zapewnienie spokoju i poczucia bezpieczeństwa powinno być priorytetem. Dlatego wiedząc, że za kilka miesięcy malec zacznie chodzić do przedszkola, warto wtedy pomyśleć o ewentualnych zmianach, tak by dziecko przyzwyczaiło się do nich zanim zaczną się pierwsze dni w grupie przedszkolnej. 

 

Ćwiczenie samodzielności

 

 

A zwłaszcza zachęcanie do ćwiczenia samodzielności. To w przedszkolu maluch nauczy się samodzielnie jeść, ubierać, korzystać z toalety - nie chodzi więc o to, by w ramach przygotowań ćwiczyć z nim wkładanie i zdejmowanie kapci - chodzi bardziej o ukształtowanie w maluchu potrzeby i chęci podejmowania samodzielnych prób. Nawet, gdy jakaś czynność nie wychodzi mu tak jak powinna, warto pamiętać by wzmacniać już same starania. Pozytywne nastawienie rodzica do podejmowanych przez malca prób, zachęci go do kolejnych i kolejnych starań. Jeśli dziecko nie wie jak coś zrobić powinno się pokazać mu właściwą drogę, ale nie wyręczać.

 

Autor posta: Danuta Białek-Molak, pedagog specjalny, terapeuta wczesnego wspomagania rozwoju

 

 

 

Powiązane artykuły:

 

Samodzielność przedszkolaka - jak wspierać dziecko?

 

5 najważniejszych zasad adaptacji dziecka w przedszkolu

 

Pięć najczęstszych błędów podczas adaptacji dziecka w przedszkolu

 

Wielki kryzys - czyli o tym, dlaczego dziecko nagle nie chce iść do przedszkola

 

Kiedy dziecko jest gotowe na pójście do przedszkola

 

Czy dwulatki są gotowe na pójście do przedszkola?

 

Kiedy dziecko jest gotowe na pójście do przedszkola?

 

 

 

 

 

 

      kameralne grupy

      codziennie praca własną metodą Montessori

      autorski program nauczania

      2 wychowawców w każdej grupie

      1-3 osób wspierających w każdej grupie

      specjaliści, którzy są w stałym kontakcie z rodzicami (neurologopeda, logopeda, fijozterapeuta, psycholog, pedagog specjalny, terapeuta SI w każdym oddziale)

      zgrany, zaangażowany zespół

      ponad 10 lat zaufania rodziców

Co nas wyróżnia?

Zielony Latawiec, Niepubliczne Przedszkola Integracyjne, od 2007 r.| All rights reserved 2019| design by DBM

Co wyróżnia nasze przedszkole?

     Codziennie w każdej z grup odbywa się praca własna, prowadzona zgodnie z zasadami pedagogiki Marii Montessori.

Dzieci wybierają pomoce i samodzielnie z nimi pracują, dzięki czemu uczą się oraz poznają świat po swojemu.

 

 

 

 

      Od ponad 15 lat tworzymy przedszkola, w których każde dziecko czuje się ważne, potrzebne i akceptowane.

Zielony Latawiec to kameralne grupy,

zgrany zespół nauczycieli i specjalistów  oraz autorski program nauczania.  

Czym się zajmujemy?