Wrzesień zbliża się wielkimi krokami.

Dla wielu dzieci oznacza to poczÄ…tek przygody w przedszkolu.

 

Jak można przygotować dziecko na pójście do przedszkola?

Kiedy zacząć przygotowania? 

Jak dÅ‚ugo powinna trwać adaptacja w przedszkolu? 

Książki o przedszkolu - jakie wybrać?

 

 

Szczera rozmowa z dzieckiem

 

Zdarza się, że rodzice unikają tematów związanych z przedszkolem, bojąc się że

ich dziecko nie jest jeszcze gotowe na poruszanie takich kwestii. 

DziÄ™ki szczerej rozmowie z dzieckiem, zarówno rodzice jak i maluch bÄ™dÄ… mieli jasny obraz sytuacji. Przed pójÅ›ciem do przedszkola 

warto dużo o tym rozmawiać. Opowiedzieć malcowi jak wygląda przedszkole, jak wygląda tam dzień, o poznawaniu nowych dzieci,

o paniach, o wspólnym jedzeniu posiÅ‚ków... Im bardziej kompleksowy bÄ™dzie obraz nowego miejsca, tym Å‚atwiej bÄ™dzie siÄ™ z nim "oswoić" przyszÅ‚emu przedszkolakowi. PrzedstawiajÄ…c przedszkole warto mówić o nim w superlatywach, ale jednoczeÅ›nie szczerze odpowiadać na pytania dziecka. JeÅ›li kilkulatek pyta o to, czy rodzice też chodzÄ… do przedszkola należy odpowiedzieć mu zgodnie z prawdÄ… - jeÅ›li obieca siÄ™ dziecku, że zawsze bÄ™dzie siÄ™ z nim w przedszkolnej sali, przeżyje ona szok gdy dołączy do grupy, bo po pierwsze: w koÅ„cu zostanie tam bez rodzica, a po drugie bo zorientuje siÄ™, że zostaÅ‚o oszukane.

Ponieważ szczere rozmowy o przedszkolu czasami nie sÄ… Å‚atwe, warto zacząć rozmawiać jak najwczeÅ›niej. Wprowadzanie w Å›wiat przedszkola powinno zacząć siÄ™ kilka miesiÄ™cy, a conajmniej kilka tygodni przed planowanym poczÄ…tkiem adaptacji. 

 

Książki o przedszkolu

 

 

Ważną rolę w procesie przygotowaniu malucha na pójście do przedszkola, pełnią książki i opowiadania. Obrazowe przedstawienie sytuacji, które mają miejsce w grupie przedszkolnej ułatwi dziecku zrozumienie ich. Oprócz historyjek, których fabuła "kręci się" wokół przedszkola, można znaleźć książeczki przedstawiające sale, szatnie, łazienkę dla dzieci etc. Dokładne opisanie wszystkich miejsc pomoże maluchowi, gdy znajdzie się z swoim przedszkolu. Warto poszukać wersji, w których występuje ulubiony bohater malucha. Nawet, jeśli opowiadanie nie skupia się całkowicie na motywie pójścia do przedszkola, można spróbować rozszerzyć ten temat na potrzeby dziecka - jeśli np. Miś Uszatek idzie do przedszkola i bawi się tam z kolegami, można porozmawiać z dzieckiem o tym, że w każdym przedszkolu poznaje się rówieśników, że pani nauczycielka prowadzi zajęcia, że wychodzi się na plac zabaw etc.

JeÅ›li planuje siÄ™ zakup książki o przedszkolu, zdecydowanie warto poszukać wersji fabularnej (np. "Zuzia idzie do przedszkola" Liane Schneider, "Dusia i Pinek-Åšwinek. Pierwszy dzieÅ„ w przedszkolu" Justyna Bednarek) oraz bardziej encyklopedycznej (np. "Rok w przedszkolu" PrzemysÅ‚aw Liput, "Wkrótce bÄ™dÄ™ przedszkolakiem" Karolina Turek).

 

Wspólne zwiedzanie przedszkola

 

 

Zanim maluch pójdzie do przedszkola, warto wybrać siÄ™ z nim na wspólne zwiedzenie nowego miejsca. Na takie "zapoznanie siÄ™" z przedszkolem można zazwyczaj umówić siÄ™ telefonicznie. Nie chodzi o to, by od razu rozpocząć adaptacje - przed oficjalnym rozpoczÄ™ciem przygody w nowym miejscu, powinno siÄ™ dać dziecku możliwość zwiedzenia go. Wspólnie można zajrzeć do każdej sali, obejrzeć Å‚azienkÄ™, poznać paniÄ… w sekretariacie, zobaczyć jakie znaczki majÄ… dzieci na półkach w szatni, sprawdzić czy w sali sÄ… zabawki i jak wygodne sÄ… przedszkolne krzeseÅ‚ka. JeÅ›li maluch nie bÄ™dzie miaÅ‚ ochoty zaglÄ…dać w jakieÅ› miejsce, nie ma potrzeby namawiania go - pierwszy raz w przedszkolu powinien wzbudzić w maluchu ciekawość, a nie jakikolwiek stres. 

 

Poznanie zasad obowiÄ…zujÄ…cych w przedszkolu

 

 

Zasady, których przestrzegajÄ… przedszkolaki nieco różniÄ… siÄ™ w każdym przedszkolu. Przed dołączeniem malucha do grupy warto porozmawiać z wychowawcami i dowiedzieć siÄ™ jak wyglÄ…da dzieÅ„ w grupie - czy dzieci myjÄ… zÄ™by po każdym posiÅ‚ku, czy korzystajÄ… z nocników czy z sedesów z nakÅ‚adkÄ…, czy na leżakowanie przebierajÄ… siÄ™ w piżamy, czy dzieci majÄ… swoje krzeseÅ‚ka w sali, gdzie odkÅ‚ada siÄ™ ubranka przyniesione z domu, kiedy można przynieść z domu zabawkÄ™, czy leżakowanie jest obowiÄ…zkowe etc. JeÅ›li rodzic bÄ™dzie wiedziaÅ‚, czego maluch może spodziewać siÄ™ w grupie Å‚atwiej bÄ™dzie wspólnie przygotować siÄ™ na zasady panujÄ…ce w przedszkolu. Każde dziecko ma swoje przyzwyczajenia i czasami trudno mu jest przestawić siÄ™ na to, co obowiÄ…zuje w nowym miejscu. JeÅ›li wczeÅ›niej porozmawia siÄ™ o tym, można bÄ™dzie znaleźć kompromis. 

 

Brak presji

 

 

Dziecko, które czuje presjÄ™ ze strony rodzica, może nastawić siÄ™ negatywnie na pójÅ›cie do przedszkola. Zdarza siÄ™, że rodzice przed wysÅ‚aniem malucha do grupy zaczynajÄ… o tym mówić przez caÅ‚y czas. Jest to naturalny proces - rodzic też musi przyzwyczaić siÄ™ do myÅ›li, o tym że jego dziecko robi krok ku samodzielnoÅ›ci - czÄ™sto podporzÄ…dkowujÄ…c caÅ‚e życie tematowi przedszkola. Maluchy sÅ‚yszÄ… czasem od rodziców zdania typu: "pójdziesz do przedszkola to siÄ™ wreszcie nauczysz", "do przedszkola chodzÄ… grzeczne dzieci", "nie pÅ‚acz - jesteÅ› dużym przedszkolakiem" etc. - takie komunikaty od rodzica nie pomogÄ… dziecku zbudować pozytywnej wizji uczÄ™szczania do grupy przedszkolnej. OczywiÅ›cie, należy dużo rozmawiać o pójÅ›ciu do przedszkola, jednak rozmowy te nie powinny wywierać presji na dziecku, powinny przedstawiać przedszkole jako nowy etap w życiu, ale nie etap od którego coÅ› zależy - maluchowi Å‚atwiej bÄ™dzie siÄ™ adaptować, jeÅ›li nie bÄ™dzie czuÅ‚, że idÄ… za tym jakieÅ› oczekiwania ze strony rodzica.

 

Spokojny tryb życia przed pójściem do przedszkola

 

 

To jedna z ważniejszych rzeczy, o których czÄ™sto zapomina siÄ™ gdy pojawia siÄ™ temat pójÅ›cia do przedszkola. Każda zmiana w życiu kilkuletniego dziecka jest dla niego bardzo odczuwalna. Wielki krok ku samodzielnoÅ›ci, jakim jest poczÄ…tek przygody w przedszkolu wiąże siÄ™ z trudnym emocjonalnie czasem dla wiÄ™kszoÅ›ci maluchów. DokÅ‚adanie mu stresów w postaci np. odzwyczajania od pieluchy, przeprowadzki, odsmoczkowywania, przenoszenia do wÅ‚asnego pokoju etc. nie powinno mieć miejsca, gdy dziecko wÅ‚aÅ›nie dołącza do grupy. Zapewnienie spokoju i poczucia bezpieczeÅ„stwa powinno być priorytetem. Dlatego wiedzÄ…c, że za kilka miesiÄ™cy malec zacznie chodzić do przedszkola, warto wtedy pomyÅ›leć o ewentualnych zmianach, tak by dziecko przyzwyczaiÅ‚o siÄ™ do nich zanim zacznÄ… siÄ™ pierwsze dni w grupie przedszkolnej. 

 

Ćwiczenie samodzielności

 

 

A zwÅ‚aszcza zachÄ™canie do ćwiczenia samodzielnoÅ›ci. To w przedszkolu maluch nauczy siÄ™ samodzielnie jeść, ubierać, korzystać z toalety - nie chodzi wiÄ™c o to, by w ramach przygotowaÅ„ Ä‡wiczyć z nim wkÅ‚adanie i zdejmowanie kapci - chodzi bardziej o uksztaÅ‚towanie w maluchu potrzeby i chÄ™ci podejmowania samodzielnych prób. Nawet, gdy jakaÅ› czynność nie wychodzi mu tak jak powinna, warto pamiÄ™tać by wzmacniać już same starania. Pozytywne nastawienie rodzica do podejmowanych przez malca prób, zachÄ™ci go do kolejnych i kolejnych staraÅ„. JeÅ›li dziecko nie wie jak coÅ› zrobić powinno siÄ™ pokazać mu wÅ‚aÅ›ciwÄ… drogÄ™, ale nie wyrÄ™czać.

 

Autor posta: Danuta BiaÅ‚ek-Molak, pedagog specjalny, terapeuta wczesnego wspomagania rozwoju

 

 

 

Powiązane artykuły:

 

Samodzielność przedszkolaka - jak wspierać dziecko?

 

5 najważniejszych zasad adaptacji dziecka w przedszkolu

 

Pięć najczęstszych błędów podczas adaptacji dziecka w przedszkolu

 

Wielki kryzys - czyli o tym, dlaczego dziecko nagle nie chce iść do przedszkola

 

Kiedy dziecko jest gotowe na pójście do przedszkola

 

Czy dwulatki są gotowe na pójście do przedszkola?

 

Kiedy dziecko jest gotowe na pójście do przedszkola?

 

 

 

 

 

 

Jak przygotować dziecko na pójście do przedszkola?

09 września 2019
Początek września dla wielu dzieci
09 czerwca 2019
Wrzesień zbliża się wielkimi krokami.
27 maja 2019
Dzień Dziecka już za kilka

Strona Główna

Cennik

Zobacz jakie logo ma przedszkole integracyjjne Zielony Latawiec w Warszawie

Kontakt

Strefa Rodzica

Oferta

Zobacz logo przedszkola Zielony Latawiec, przedszkole znajduje się na Bemowie, na Czerniakowie, na Ursynowie, na Sadybie oraz w Wilanowie. Zielony Latawiec to miejsce gdzie każde dziecko czuje się ważne i potrzebne. Elementy pedagogiki Montessori, plac zabaw, ceramika, dogoterapia, spotkania ze zwierzętami, Gordonki - to tylko nieliczne zajęcia z bogatej oferty przedszkola Zielony Latawiec
09 czerwca 2019

Wspieranie rozwoju

Przedszkole

Blog

Poczytaj również:

Czym siÄ™ zajmujemy?

      Od ponad 10 lat tworzymy przedszkola, w których każde dziecko czuje siÄ™ ważne, potrzebne i akceptowane.

Zielony Latawiec to kameralne grupy,

zgrany zespół nauczycieli i specjalistów

oraz autorski program nauczania.  

     Codziennie w każdej z grup odbywa siÄ™ praca wÅ‚asna, prowadzona zgodnie z zasadami pedagogiki Marii Montessori.

Dzieci wybierajÄ… pomoce i samodzielnie z nimi pracujÄ…, dziÄ™ki czemu uczÄ… siÄ™ oraz poznajÄ… Å›wiat
po swojemu.

 

 

 

 

Co wyróżnia nasze przedszkole?

Zielony Latawiec, Niepubliczne Przedszkola Integracyjne, od 2007 r.| All rights reserved 2019| design by DBM

Co nas wyróżnia?

      kameralne grupy

      codziennie praca wÅ‚asnÄ… metodÄ… Montessori

      autorski program nauczania

      2 wychowawców w każdej grupie

      1-3 osób wspierajÄ…cych w każdej grupie

      specjaliÅ›ci, którzy sÄ… w staÅ‚ym kontakcie z rodzicami (neurologopeda, logopeda, fijozterapeuta, psycholog, pedagog specjalny, terapeuta SI w każdym oddziale)

      zgrany, zaangażowany zespół

      ponad 10 lat zaufania rodziców