Wielu rodziców dwulatków martwi się, że ich dzieci nie opanowały jeszcze sztuki

samodzielnego korzystania z toalety. WiÄ™kszość paÅ„stwowych placówek 

wymaga tej umiejętności od swoich podopiecznych. Wybierając prywatne

przedszkole nie trzeba siÄ™ stresować - jeÅ›li dziecko bÄ™dzie jeszcze w pieluszce 

nauczycielki napewno zajmÄ… siÄ™ przewijaniem i wesprÄ… rodziców, gdy ci bÄ™dÄ…

chcieli nauczyć malca korzystać z nocnika czy toalety.

 

Kiedy dziecko jest gotowe na rozpoczÄ™cie nauki korzystania z toalety?  

W jaki sposób maluch pokazuje, że jest gotowy na pożegnanie z pieluchą?

Czy zawsze jest dobry moment na odpieluchowywanie?

W jaki sposób można przygotować siÄ™ na naukÄ™ korzystania dziecka z toalety/nocnika?

 

Åšwiadoma decyzja o pozbyciu siÄ™ pieluchy

 

        Nauka korzystania z toalety jest ważnym krokiem w stronÄ™ samodzielnoÅ›ci dziecka. Decyzja rodzica, o tym by zacząć, musi być przemyÅ›lana. ZnajÄ…c potrzeby i możliwoÅ›ci dziecka powinno siÄ™ wybrać odpowiedniÄ… metodÄ™ oraz czas odpieluchowywania. 

Wielu rodziców podejmuje próby nauki korzystania z nocnika już po pierwszym roku życia. Ostatnio dużo mówi siÄ™ o tym, że zbyt szybkie podjÄ™cie prób odzwyczajenia od pieluchy, może mieć niekorzystny wpÅ‚yw na malucha. Ten artykuÅ‚ dotyczy prób odpieluchowywania dzieci po 2 roku życia. Sposoby odzwyczajenia od pieluchy różniÄ… siÄ™ od siebie, wybrana droga do pożegnania z pieluchÄ… powinna być dostosowana do potrzeb i możliwoÅ›ci dziecka. 

 

Warto pamiÄ™tać o tym, że nauka kontrolowanie potrzeb fizjologicznych to proces, który wymaga czasu i cierpliwoÅ›ci. DecydujÄ…c siÄ™ na jego rozpoczÄ™cie trzeba być na to przygotowanym, by oszczÄ™dzić sobie i maluchowi niepotrzebnej frustracji.

 

       Dziecko uczÄ…ce siÄ™ kontrolowania swoich potrzeb fizjologiczne potrzebuje wsparcia ze strony rodzica/opiekuna. Nie zawsze bÄ™dzie pamiÄ™tać o tym, że nie ma już na sobie pieluchy. Ubranie bÄ™dzie mokre i brudne kilka razy dziennie, dywan lepiej zwinąć, materac należy osÅ‚onić specjalnym przeÅ›cieradÅ‚em. Warto zacząć odpieluchowywanie, kiedy robi siÄ™ ciepÅ‚o. ZimÄ… jest o wiele trudniej - głównie przez ilość warstw, która moczy siÄ™ podczas zsiusiana siÄ™ w majtki. 

 

Czy to dobry moment na pożegnanie pieluchy?

 

PoczÄ…tek adaptacji w przedszkolu

 

       Korzystanie z toalety czy nocnika to duży krok dziecka ku samodzielnoÅ›ci. Zazwyczaj jest to zmiana w życiu, którÄ… maluch na swój sposób odreagowuje. PlanujÄ…c odpieluchowywanie warto wiÄ™c zastanowić siÄ™ nie tylko nad tym, czy dziecko jest fizjologicznie gotowe na kontrolowanie swoich potrzeb, ale również czy jest na to dobry moment w jego życiu emocjonalnym. Zdarza siÄ™, że rodzice chcÄ… połączyć pójÅ›cie do przedszkola czy żłobka, z procesem nauki korzystania z toalety - warto poczekać, aż maluch poczuje siÄ™ dobrze w nowym miejscu, zwÅ‚aszcza jeÅ›li ma trudnoÅ›ci z adaptacjÄ….  Odpieluchowywanie na poczÄ…tku drogi w przedszkolu czy żłobku, oznacza dla malca dodatkowy stres. ZwÅ‚aszcza, że przebieranie siÄ™ czÄ™sto jest czynnoÅ›ciÄ…, w której pomaga mama - każdorazowy incydent ze zmoczeniem majtek może utrudniać maluchowi proces adaptacji. OczywiÅ›cie sÄ… dzieci, dla których czas odpieluchowywania nie bÄ™dzie miaÅ‚ wiÄ™kszego znaczenia - po prostu bÄ™dÄ… wiedziaÅ‚y, że gdy chce siÄ™ siku trzeba poprosić paniÄ… nauczycielkÄ™ o pomoc w skorzystaniu z toalety, a wypadek w postaci mokrego ubrania potraktujÄ… jako coÅ› zupeÅ‚nie normalnego i wezmÄ… siÄ™ za zmianÄ™ spodni. Ale sÄ… też dzieci, które zmoczenie potraktujÄ… jako porażkÄ™, zrobi im siÄ™ smutno, źle, nieprzyjemnie i bÄ™dÄ… myÅ›laÅ‚y tylko o tym, żeby przytulić siÄ™ do mamy i wspólnie z niÄ… dojść do wniosku, że zasiusiana bielizna to nie koniec Å›wiata, i że nastÄ™pnym razem po Å›niadaniu warto spróbować skorzystać z toalety. 

 

Pojawienie się rodzeństwa przy małej różnicy wieku

 

       Nie tylko pójÅ›cie do przedszkola może nie być najlepszym momentem na pożegnanie pieluchy, rodzice czÄ™sto decydujÄ… siÄ™ zacząć, gdy pojawia siÄ™ mÅ‚odsze rodzeÅ„stwo - trudno jest przewijać dwoje dzieci kilka razy dziennie, nic wiÄ™c dziwnego, że chce siÄ™ rozpocząć odpieluchowywanie wraz z przyjÅ›ciem nowego dzidziusia na Å›wiat. Ponieważ poczÄ…tki bez pieluchy sÄ… zazwyczaj nieÅ‚atwe powinno siÄ™ rozpocząć proces nauki korzystania z toalety wczeÅ›niej niż gdy mama wróci ze szpitala z braciszkiem czy siostrÄ…. Starsze dziecko i tak bÄ™dzie przechodziÅ‚o trudny czas, zwÅ‚aszcza jeÅ›li byÅ‚o wczeÅ›niej jedynakiem. Emocjonalnie może nie radzić sobie z nowÄ… sytuacjÄ…, przez co każda zabrana mu namiastka czasu sprzed przyjÅ›cia nowego czÅ‚onka rodziny, bÄ™dzie mu siÄ™ kojarzyć jako coÅ› siłą odebranego. Inaczej mówiÄ…c - dziecko może czuć, że to przez mÅ‚odszego brata/siostrÄ™ mama zabiera mu pieluchÄ™ i chce żeby byÅ‚o już duże, bo rodzic nie ma czasu na przewijanie aż tylu dzieci. Może brzmieć to nieco absurdalnie, ale w gÅ‚owie maÅ‚ego czÅ‚owieka takie myÅ›li mogÄ… siÄ™ Å‚atwo pojawić. 

 

Inne sytuacje, na które warto zwrócić uwagę

 

Wiele innych sytuacji również może kolidować z odpieluchowywaniem. Przeprowadzka w nowe miejsce, powrót rodzica do pracy, pożegnanie z nianiÄ…, radykalna zmiana diety i inne zdarzenia, które majÄ… wpÅ‚yw na dziecko nie powinny towarzyszyć procesowi nauki korzystania z toalety. OczywiÅ›cie, na niektóre czynniki nie ma siÄ™ wpÅ‚ywu, a maluch nie może chodzić w pieluszce w nieskoÅ„czoność. JeÅ›li jednak ma siÄ™ możliwość przeczekania sytuacji stresowej, bez fundowania malcowi dodatkowych zmian - warto spróbować. 

 

 

Wyprawka dla dziecka 

 

Przed rozpoczęciem odpieluchowywania warto odpowiednio się wyposażyć, przydadzą się rzeczy takie jak:

 

  • majtki - conajmniej 6-8 par (można wybrać je wspólnie z dzieckiem, mogÄ… być kolorowe, z bohaterami ulubionej bajki, podobne do tych, które ma tata etc.)

  • przeÅ›cieradÅ‚a (również takie z warstwÄ… chroniÄ…cÄ… materac przed zmoczeniem, dobrze sprawdzÄ… siÄ™ też podkÅ‚ady niemowlÄ™ce)

  • nocnik lub nakÅ‚adka na deskÄ™ klozetowÄ…

  • zapasowe buty i kapcie (przydadzÄ… siÄ™, gdy zasiusianÄ… parÄ™ trzeba bÄ™dzie suszyć)

  • zapas torebek foliowych (w które można schować mokre rzeczy, gdy wypadek zdarzy siÄ™ poza domem)

 

no i oczywiÅ›cie ubrania na zmianÄ™ - spodnie, rajstopki etc. 

 

Kiedy dziecko jest gotowe na odpieluchowywanie?

 

Zazwyczaj dzieci wykazują gotowość do pożegnania z pieluchą do około 30 miesiąca życia. Głównymi wskaźnikami mówiącymi nam o gotowości dziecka są:

 

  •  Zainteresowanie korzystaniem z toalety przez innych

 

Gdy zaczynajÄ… siÄ™ pojawiać pytania dotyczÄ…ce różnic w korzystaniu z toalety przez chÅ‚opców i dziewczynki, obserwowanie rówieÅ›ników, rodzeÅ„stwa etc., wskazywanie palcem, gdy ktoÅ› korzysta z toalety, pomaganie rodzicowi podczas przewijania, zainteresowanie książkami dotyczÄ…cymi korzystania z nocnika czy toalety i wiele innych rzeczy, poprzez które maluch wykazuje zainteresowanie potrzebami fizjologicznymi swoimi i innych to sygnaÅ‚y, które mówiÄ… o gotowoÅ›ci dziecka do rozpoczÄ™cia nauki. 

 

  • Stan pieluchy po przebudzeniu

 

To jeden z pierwszych sygnałów wskazujÄ…cych na gotowość dziecka. Gdy siusia dopiero po przebudzeniu, jego organizm uczy siÄ™ kontrolowania pÄ™cherza. Kiedy dziecko obudzi siÄ™ z suchÄ… pieluchÄ… można od razu posadzić je na nocniku lub zaprowadzić do toalety - po kilku godzinach snu pÄ™cherz napewno bÄ™dzie peÅ‚ny. 

 

  • Sygnalizowanie potrzeb fizjologicznych przez dziecko

 

Maluchy czÄ™sto sygnalizujÄ… rodzicom gdy zrobiÄ… siusiu albo kupÄ™. WskazujÄ… palcem na peÅ‚nÄ… pieluchÄ™, mówiÄ… lub nawet znajdujÄ… czystÄ… pieluszkÄ™ i przynoszÄ… jÄ… opiekunowi, by pomógÅ‚ w zmianie. Dzieci czÄ™sto majÄ… swoje rytuaÅ‚y dotyczÄ…ce robienia kupy, wiÄ™c rodzic jest w stanie rozpoznać, kiedy zbliża siÄ™ na niÄ… pora. 

 

 

Obserwacja gotowości dziecka oraz wybranie odpowiedniego czasu na rozpoczęcie odpieluchowywania, są kluczem do przeprowadzenia tego procesu bez fundowania maluchowi stresu. Jeśli uda się wybrać odpowiedni moment, nauka nie zajmie to wielu miesięcy.

 

W kolejnym artykule bÄ™dzie można przeczytać o różnych metodach nauki samodzielnego korzystania z toalety. 

 

 

Autor posta: Danuta BiaÅ‚ek-Molak, pedagog specjalny, terapeuta wczesnego wspomagania rozwoju

 

 

 

 

 

 

Pożegnanie z pieluchą - czyli odpieluchowywanie cz.1

09 września 2019
Początek września dla wielu dzieci
09 czerwca 2019
Wrzesień zbliża się wielkimi krokami.
27 maja 2019
Dzień Dziecka już za kilka

Strona Główna

Cennik

Zobacz jakie logo ma przedszkole integracyjjne Zielony Latawiec w Warszawie

Kontakt

Strefa Rodzica

Oferta

Zobacz logo przedszkola Zielony Latawiec, przedszkole znajduje się na Bemowie, na Czerniakowie, na Ursynowie, na Sadybie oraz w Wilanowie. Zielony Latawiec to miejsce gdzie każde dziecko czuje się ważne i potrzebne. Elementy pedagogiki Montessori, plac zabaw, ceramika, dogoterapia, spotkania ze zwierzętami, Gordonki - to tylko nieliczne zajęcia z bogatej oferty przedszkola Zielony Latawiec
27 kwietnia 2019

Wspieranie rozwoju

Przedszkole

Blog

Poczytaj również:

Czym siÄ™ zajmujemy?

      Od ponad 10 lat tworzymy przedszkola, w których każde dziecko czuje siÄ™ ważne, potrzebne i akceptowane.

Zielony Latawiec to kameralne grupy,

zgrany zespół nauczycieli i specjalistów

oraz autorski program nauczania.  

     Codziennie w każdej z grup odbywa siÄ™ praca wÅ‚asna, prowadzona zgodnie z zasadami pedagogiki Marii Montessori.

Dzieci wybierajÄ… pomoce i samodzielnie z nimi pracujÄ…, dziÄ™ki czemu uczÄ… siÄ™ oraz poznajÄ… Å›wiat
po swojemu.

 

 

 

 

Co wyróżnia nasze przedszkole?

Zielony Latawiec, Niepubliczne Przedszkola Integracyjne, od 2007 r.| All rights reserved 2019| design by DBM

Co nas wyróżnia?

      kameralne grupy

      codziennie praca wÅ‚asnÄ… metodÄ… Montessori

      autorski program nauczania

      2 wychowawców w każdej grupie

      1-3 osób wspierajÄ…cych w każdej grupie

      specjaliÅ›ci, którzy sÄ… w staÅ‚ym kontakcie z rodzicami (neurologopeda, logopeda, fijozterapeuta, psycholog, pedagog specjalny, terapeuta SI w każdym oddziale)

      zgrany, zaangażowany zespół

      ponad 10 lat zaufania rodziców