Poczytaj również:

Blog

Przedszkole

Wspieranie rozwoju

26 grudnia 2018

nr tel.: 222903809

Zobacz logo przedszkola Zielony Latawiec, przedszkole znajduje się na Bemowie, na Czerniakowie, na Ursynowie, na Sadybie oraz w Wilanowie. Zielony Latawiec to miejsce gdzie każde dziecko czuje się ważne i potrzebne. Elementy pedagogiki Montessori, plac zabaw, ceramika, dogoterapia, spotkania ze zwierzętami, Gordonki - to tylko nieliczne zajęcia z bogatej oferty przedszkola Zielony Latawiec

Oferta

Strefa Rodzica

Kontakt

Zobacz jakie logo ma przedszkole integracyjjne Zielony Latawiec w Warszawie

Cennik

Strona Główna

Dokarmianie ptaków zimą - o karmnikach, ziarnach i gatunkach zimujących w Polsce

       W styczniu mają pojawić się większe mrozy i śnieg, ptakom ciężej będzie

znaleźć pożywienie. Dzieci bardzo chętnie angażują się w tak ważną sprawę,

jak pomaganie zwierzętom. Gdy zimą obserwują swoją otoczenie, często widzą

wiele gatunków ptaków - na drzewach nie ma liści, więc łatwiej jest zauważyć

wróble, kawki, sikorki i inne ptaki, zimujące w Polsce. 

Warto zaproponować maluchowi wspólne dokarmianie ptasich sąsiadów. 

Jeśli nie ma się możliwości stworzenia karmnika w ogrodzie, na balkonie lub

oknie można poszukać miejsca na podwórku lub w okolicznym parku -

miejsce powinno być wybrane tak, by koty lub inne drapieżniki nie miały do

karmnika łatwego dostępu.

 

Czy warto dokarmiać ptaki? Czy ptaki mogą jeść chleb?

Jakie ptaki zimują w Polsce? Jak przygotować karmnik? 

Co najlepiej nadaje się na pokarm dla ptaków?

 

Ptaki zimujące w Polsce

 

 

     Mimo tego, że wiele ptaków decyduje się spędzić zimę w cieplejszych krajach niż Polska, można u nas spotkać sporo gatunków zimujących. Oprócz najczęściej spotykanych gołębi i wróbli, zimą można obserwować m.in.: kaczki krzyżówki, wrony siwe, kawki zwyczajne, sójki, zięby, sikory bogatki, sikory czubatki, sikory modre, gile, jemiołuszki, czyże, kosy zwyczajne, gawrony zwyczajne, kruki zwyczajne, głuszce, bażanty, cietrzewie, kuropatwy, dzięcioły duże, puszczyki, bieliki, czaple siwe, perkozy dwuczube, kormorany, łabędzie i wiele innych gatunków. Ostatnimi czasy coraz częściej zdarza się, że ptaki które były znane z opuszczania Polski na zimę decydują się jednak zostać. Ma na to wpływ wiele czynników, głównie stałe ocieplanie się naszego klimatu oraz rozwijające się osiedla ludzkie, które często ułatwiają przezimowanie. 

 

Kiedy dokarmiać ptaki w Polsce? 

 

 

       Gdy ziemię pokryje warstwa śniegu i lodu żerowanie jest zdecydowanie utrudnione. Wtedy warto wesprzeć ptaki poprzez dokarmianie. Ptaki, które można spotkać w ogrodzie, miejskim parku czy lasku chętnie skorzystają z takiej pomocy, są bowiem przyzwyczajone do znajdywania pokarmu od ludzi. Najlepszy czas na rozpoczęcie dokarmiania to pierwsze przymrozki, koniec powinien przypadać po wiosennej odwilży (gdy lód i śnieg roztopią się całkowicie). Jeśli zacznie się zbyt szybko może to spowodować zaburzenie odruchu migracji u ptaków, które zimują w cieplejszych krajach. Gdy zima jest łagodna i bezśnieżna ptaki powinny radzić sobie same. Decyzja o rozpoczęciu dokarmiania powinna zostać podjęta odpowiedzialnie. Ptaki szybko przyzwyczajają się źródła pokarmu, nagła przerwa w jego dostępności może być dla nich niebezpieczna. Jeśli zacznie się dawać jedzenie codziennie, należy robić to do końca zimy. Karmienie raz w tygodniu również ma sens, jeżeli będzie się uzupełniać pokarm regularnie. 

 

Karmnik dla ptaków

 

 

       Miejsce, z którego ptaki będą pobierać pokarm powinno spełniać kilka warunków. Przede wszystkim powinno być zadaszone - wilgotne ziarenka mogą spuchnąć, zamarznąć, a z czasem zacząć się rozkładać. Świetnie sprawdzą się więc karmniki zadaszone - można kupić gotowe w sklepie, lub zbudować własną wersję np. z drewna. Szukając odpowiedniego "domku" warto zwrócić uwagę na to, by był dostosowany do wielkości ptaków, które planuje się dokarmiać - powinny móc swobodnie dostać się do środka. Przyda się również deska/rynienka/miseczka, z której ptaki będą jeść - jeśli będą jadły "z podłogi" pokarm szybko zanieczyści się ich odchodami. Osłona przed wiatrem zabezpieczy podawane jedzenie. Ptaki bardzo docenią też poidełko - dostęp do wody zimą może być utrudniony. Karmnik można powiesić na gałęzi lub postawić na słupku, w sklepach można znaleźć również wersje do przyczepienia na szybie - należy możliwie jak najbardziej utrudnić dostęp potencjalnym drapieżnikom - głównie kotom. Warto również pamiętać o regularnym porządkowaniu karmnika - resztki jedzenia oraz odchody należy usuwać raz na kilka dni.  

 

Pokarm dla ptaków

 

 

   Chcąc dokarmiać różne gatunki ptaków trzeba by skomponować uniwersalny pokarm, co nie jest proste, ponieważ preferencje żywieniowe ptactwa są bardzo zróżnicowane. Sikorki docenią ziarna słonecznika, łój lub świeżą słoninę (niesoloną - może ona wisieć w karmniku kilka dni), nasiona konopii oraz łuskane orzechy włoskie. Mazurki i wróble wybiorą drobną kasze (np. orkiszową), łuskane ziarna słonecznika i proso. Zięby również zadowolą się słonecznikiem i konopiami, a trznadle płatkami owsianymi i prosem oraz łuskanymi ziarnami owsa. Kosy i kwiczoły chętnie żywią się owocami (kawałkami jabłek, moreli, jarzębiny, aronii, jagód, porzeczek, a nawet daktyli). Nie należy podawać ptakom suszonych owoców, które często pęcznieją i mogą stanowić zagrożenie dla małego układu pokarmowego - lepiej zdecydować się na świeże lub mrożone owoce. Większe ptaki, takie jak gawrony, kawki czy gołębie dokarmia się grubymi kaszami i pszenicą. Można zdecydować się na kupno gotowej mieszanki pokarmu dla dzikich ptaków, lub specjalnej kuli, z której będą mogły skubać ziarenka. 

Chcąc dokarmiać ptaki żyjące w wodzie, takie jak kaczki czy łabędzie można przygotować dla nich ziarna zbóż oraz pokrojone na małe kawałki gotowane warzywa np. ziemniaki, marchew lub brokuły.

 

Ptaków NIE NALEŻY dokarmiać pieczywem. Chleb coraz częściej zawiera masę konserwantów i spulchniaczy oraz dużo soli - nie jest to bezpieczny pokarm dla ptactwa, a zwłaszcza dla ptaków wodnych. 

 

Rozpoczynając proces dokarmiania warto zacząć od naprawdę małej porcji i obserwować na jaki czas starczy ptakom. Warto obserwować jakie gatunki odwiedzają karmnik i dostosować do nich podawany pokarm.

 

Orzechy, ziarna czy słonina nie powinny być w żaden sposób przyprawione ani solone - może to zaszkodzić małym ptasim brzuchom.  

 

Dokarmianie ptaków zimą może być dla nich ogromnym wsparciem, jeśli robi się to z głową.

 

źródła: 

https://zwierzetainformacje.pl/ptaki-zimujace-w-polsce/

https://www.zielonyogrodek.pl/dokarmianie-ptakow-zima

 

 

Autor posta: Danuta Białek-Molak, pedagog specjalny, terapeuta wczesnego wspomagania rozwoju

 

      kameralne grupy

      codziennie praca własną metodą Montessori

      autorski program nauczania

      2 wychowawców w każdej grupie

      1-3 osób wspierających w każdej grupie

      specjaliści, którzy są w stałym kontakcie z rodzicami (neurologopeda, logopeda, fijozterapeuta, psycholog, pedagog specjalny, terapeuta SI w każdym oddziale)

      zgrany, zaangażowany zespół

      ponad 10 lat zaufania rodziców

Co nas wyróżnia?

Zielony Latawiec, Niepubliczne Przedszkola Integracyjne, od 2007 r.| All rights reserved 2019| design by DBM

Co wyróżnia nasze przedszkole?

     Codziennie w każdej z grup odbywa się praca własna, prowadzona zgodnie z zasadami pedagogiki Marii Montessori.

Dzieci wybierają pomoce i samodzielnie z nimi pracują, dzięki czemu uczą się oraz poznają świat po swojemu.

 

 

 

 

      Od ponad 15 lat tworzymy przedszkola, w których każde dziecko czuje się ważne, potrzebne i akceptowane.

Zielony Latawiec to kameralne grupy,

zgrany zespół nauczycieli i specjalistów  oraz autorski program nauczania.  

Czym się zajmujemy?