Poczytaj również:

Blog

Przedszkole

Wspieranie rozwoju

21 listopada 2018

nr tel.: 222903809

Zobacz logo przedszkola Zielony Latawiec, przedszkole znajduje się na Bemowie, na Czerniakowie, na Ursynowie, na Sadybie oraz w Wilanowie. Zielony Latawiec to miejsce gdzie każde dziecko czuje się ważne i potrzebne. Elementy pedagogiki Montessori, plac zabaw, ceramika, dogoterapia, spotkania ze zwierzętami, Gordonki - to tylko nieliczne zajęcia z bogatej oferty przedszkola Zielony Latawiec

Oferta

Strefa Rodzica

Kontakt

Zobacz jakie logo ma przedszkole integracyjjne Zielony Latawiec w Warszawie

Cennik

Strona Główna

7 pomysłów na wyjątkowy kalendarz adwentowy 

 

     Adwent rozpocznie się w tym roku 2 grudnia. Oprócz wieńców i lampionów

symbolem oczekiwania na Święta Bożego Narodzenia jest kalendarz.

Oczywiście, taki wypełniony czekoladkami napewno również przypadnie

przedszkolakom do gustu, ale może warto w tym roku spróbować czegoś innego?

W Internecie można znaleźć mnóstwo inspiracji dotyczących formy nieco mniej

klasycznego kalendarza, może on składać się na przykład z:

  • papierowych torebek

  • materiałowych woreczków

  • dziecięcych skarpetek

  • kartek przypiętych do sznurka spinaczami

  • opakowań po zabawkach z czekoladowego jajka

  • drewnianych pudełek

  • ozdobionych pudełeczek po zapałkach

oraz z wielu innych przedmiotów, które są ogólnie dostępne. Można również zdecydować się na kupno gotowego kalendarza i samemu go wypełnić. Co warto włożyć do środka? 

 

Czy w kalendarzu adwentowym muszą znajdywać się słodycze?

Jaki kalendarz adwentowy można zaproponować przedszkolakowi?

Co zrobić, by Adwent był czymś więcej niż czasem oczekiwania na prezenty?

 

1. Wyjątkowe kartki dla dziecka

 

    Na każdy dzień Adwentu można przyszykować małą kartkę, na której będzie znajdywała się ilustracja lub napis (zależnie od wieku dziecka), z informacją o zadaniu przypadającym na daną datę. Bardzo ważnym aspektem każdego zadania jest to, że maluch będzie je wykonywał razem z rodzicem. Na karteczkach mogą znajdować się zadania takie jak: przygotowania karmnika dla ptaków, rozwieszenie lampek, upieczenie pierniczków, obdzwonienie wigilijnych gości z informacją, o której zacznie się kolacja, przygotowanie kartek świątecznych, robienie porządków, wspólne przeczytanie książki o Bożym Narodzeniu, wybranie odświętnego stroju na Wigilię, policzenie wszystkich krzeseł, by wiedzieć czy starczy dla gości etc. Zadania powinny być związane z okresem przygotowań do Świąt. Każdego dnia, dziecko będzie odkrywać jedną z karteczek i wspólnie z rodzicem wykonywać zadanie - dzięki temu będzie brało aktywny udział w domowych obowiązkach, a jednocześnie poczuje magię związaną z oczekiwaniem na Boże Narodzenie. 

 

2. Szklane Kulki

 

    Nieco innym pomysłem na zawartość kalendarza adwentowego jest przygotowanie zestawu klasycznych szklanych kulek. Każdego dnia maluch będzie mógł otworzyć pudełeczko czy woreczek dedykowany danej dacie, a w środku znajdzie skarb, który dołoży innych. Oprócz kulek, warto przygotować opakowanie do zbierania ich np. szkatułkę lub drewniane pudełko, można wspólnie je udekorować, pomalować, przykleić ozdoby. Ciekawą propozycją jest również pomalowanie farbą pudełka po czekoladkach (samej części, z której wyciąga się czekoladki), wtedy dla każdej kulki znajdzie się osobna przegródka, a Święta Bożego Narodzenia można oznaczyć w specjalny sposób - np. innym kolorem. Gdy skończy się Adwent, dziecko będzie mogło grać w kulki (zasady są bardzo proste, wygrywa ten komu uda się poturlać kulkę najbliżej wyznaczonego celu). Jest to opcja bardzo ekonomiczna - zestaw 50 kulek można kupić już za 10 zł. Codzienne oczekiwanie na odkrycie nowej kulki po kilku dniach przerodzi się w swego rodzaju rytuał. 

 

UWAGA: Jest to ciekawy pomysł, ale wyłącznie dla dzieci, które już nie biorą wszystkiego do buzi - u młodszych maluchów istnieje ryzyko połknięcia szklanej kulki i zadławienia się. 

 

3. Świąteczna układanka

 

    Kalendarz adwentowy można wypełnić również elementami puzzli lub układanki. Dziecko będzie mogło każdego dnia dołączyć jeden element, a na koniec Adwentu powstanie obrazek kojarzący się ze Świętami Bożego Narodzenia. Najłatwiej jest znaleźć gotowy wzór, składający się z 24 elementów (kalendarz trwa od 2 do 25 grudnia, więc idealnie przez 24 dni). Żeby puzzle nie pogubiły się można przyklejać je wraz dzieckiem klejem (dobrze sprawdzi się ten czarodziejski, mocno trzyma i po wyschnięciu staje się przezroczysty). Jeśli nie uda się znaleźć puzzli z odpowiednią ilością elementów można również stworzyć je samodzielnie.  Wystarczy wydrukować obrazek lub zdjęcie, i przykleić np. na piankowy arkusz, a potem pociąć tak, by łatwo było dopasować do siebie elementy (dobrze sprawdzą się kwadraty). Można podpisać od spodu wszystkie puzzle odpowiednim numerkiem - będziemy mieć pewność, że żaden element się nie zgubił. 

 

4. Album ze zdjęciami

 

   Na każdy dzień Adwentu można przygotować zdjęcia z ostatniego roku. Maluch będzie mógł codziennie odkryć nowe zdjęcie (np. wyjąć je z koperty podpisanej odpowiednim numerkiem). O każdym z nich będzie można porozmawiać, powspominać wakacje, urodziny, omówić wszystkie ważne wydarzenia z kończącego się właśnie roku. Do takiej formy kalendarza będzie przyda się album - najlepiej taki gdzie znajdziemy miejsce przeznaczone na opis każdego zdjęcia. Razem z z dzieckiem można wymyślić co napisać, maluch może dodać jakąś ilustracje. Taki album będzie świetną pamiątką, a jednocześnie każdy kolejny dzień będzie kojarzył się dziecku z oczekiwaniem. Ostatnie miejsce z kalendarza można przeznaczyć na zdjęcie zrobione w wigilię. 

 

5. Małe skarby - idealny prezent dla dziecka

 

     Zapakowane w małe paczuszki drobne upominki na pewno przypadną do gustu każdemu przedszkolakowi. Nie muszą być to zabawki, można spróbować skompletować zestaw 24 upominków związanych ze Świętami Bożego Narodzenia.

Poniżej znajduje się przykładowa lista możliwych prezencików:

 

  • małe, kolorowe bombki

  • świeczka z podstawką na choinkę

  • pomalowana na złoto szyszka

  • mała gwiazdka do powieszenia na drzwiach lub oknie 

  • ozdoby na choinkę (w różnych kształtach i z różnych materiałów np. drewniane, słomiane etc.)

  • dzwoneczek

  • foremki do wycinania pierniczków

  • sianko w woreczku

  • figurka aniołka

  • świąteczne kartki

  • goździki w woreczku (dobrze związanym, ale takim który przepuszcza zapach)

  • kula ze śniegiem w środku

  • szablon do robienia świątecznych wzorów na szybie

  • słoiczek miodu do pierniczków

  • mały stroik 

  • ziarenka do karmnika dla ptaków

  • pozytywka grająca kolędę

  • wstążka do wieszania ozdób na choince

  • kolorowe paseczki z papieru do robienia łańcucha

 

i inne rzeczy, które mogą kojarzyć się dziecku ze Świętami. Taka forma wymaga dużej inwencji i zaangażowania ze strony rodzica, ale chyba każde dziecko doceni możliwość otrzymania małego prezentu codziennie przez cały Adwent. 

 

6. Guziki na rzepy 

 

     Przedszkolaki uwielbiają przyczepiać i odczepiać różne rzeczy. Właśnie dlatego chyba każde dziecko doceni wypełnienie kalendarza adwentowego różnymi guzikami - najlepiej, by różniły się między sobą wielkością, kolorem, kształtem i fakturą. Wszystkie guziki należy podkleić od spodu rzepem, i przygotować tablicę podzieloną na każdy dzień Adwentu. We wszystkie pola tablicy należy wkleić kawałek rzepa, do którego przyczepi się fragment ze spodu guzika (rzepy dzielą się na dwa rodzaje, ten bardziej ostry przyczepia się do milszego w dotyku). Maluch będzie mógł wypełnić całą tablicę przyczepiając guzik każdego kolejnego dnia. Oczywiście, zamiast guzików można wykorzystać coś innego, guziki są jednak dostępne w każdej pasmanterii, a do tego większość z nas ma ich spory zapas w domu. Jest to dość prosta forma kalendarza, warto więc zwrócić uwagę na to, by jej estetyka była atrakcyjna dla dziecka. Tablicę można wspólnie ozdobić, zawiesić w wybranym przez dziecko miejscu, a każde przyczepianie guzika warto zamienić w niezwykłe wydarzenie, wspólnie omówić wygląd guzika, sprawdzić czy rzep dobrze trzyma etc.

 

7. Świąteczna lista przebojów

 

      Jeśli maluch lubi muzykę można stworzyć dla niego listę utworów, które umilą świąteczny czas. Każdego dnia Adwentu dziecko odkryje nowy tytuł (np.napisany na kartce w kopercie z odpowiednim dla daty numerem) i wspólnie z rodziną posłucha go tyle razy, ile będzie miał ochotę. Utwór można puścić z płyty, Internetu, telefonu, pendrive'a etc. Warto wspólnie przeanalizować tekst, wytłumaczyć niezrozumiałe dla dziecka słowa, powtórzyć refren etc. Najważniejsze jest to, że na koniec Adwentu przedszkolak otrzyma płytę z nagranymi wszystkimi słuchanymi utworami. Świetnie sprawdzą się kolędy, pastorałki i znane utwory kojarzące się z Bożym Narodzeniem. Oprócz klasycznych wersji w języku polskim można wybrać kilka piosenek w innym języku, na przykład po angielsku.

 

Adwent to czas oczekiwania na przyjście Świąt Bożego Narodzenia. Mam nadzieję, że podane w tym artykule pomysły na kalendarze będą dla Państwa inspiracją. A może macie Państwo inny pomysł na tegoroczny kalendarz? Zachęcamy do dzielenia się swoją inwencją na naszym Facebook'u :)

 

Autor posta: Danuta Białek-Molak - pedagog specjalny, terapeuta wczesnego wspomagania rozwoju

 

 

 

      kameralne grupy

      codziennie praca własną metodą Montessori

      autorski program nauczania

      2 wychowawców w każdej grupie

      1-3 osób wspierających w każdej grupie

      specjaliści, którzy są w stałym kontakcie z rodzicami (neurologopeda, logopeda, fijozterapeuta, psycholog, pedagog specjalny, terapeuta SI w każdym oddziale)

      zgrany, zaangażowany zespół

      ponad 10 lat zaufania rodziców

Co nas wyróżnia?

Zielony Latawiec, Niepubliczne Przedszkola Integracyjne, od 2007 r.| All rights reserved 2019| design by DBM

Co wyróżnia nasze przedszkole?

     Codziennie w każdej z grup odbywa się praca własna, prowadzona zgodnie z zasadami pedagogiki Marii Montessori.

Dzieci wybierają pomoce i samodzielnie z nimi pracują, dzięki czemu uczą się oraz poznają świat po swojemu.

 

 

 

 

      Od ponad 15 lat tworzymy przedszkola, w których każde dziecko czuje się ważne, potrzebne i akceptowane.

Zielony Latawiec to kameralne grupy,

zgrany zespół nauczycieli i specjalistów  oraz autorski program nauczania.  

Czym się zajmujemy?