Poczytaj również:

Blog

Przedszkole

Wspieranie rozwoju

30 września 2018

nr tel.: 222903809

Zobacz logo przedszkola Zielony Latawiec, przedszkole znajduje się na Bemowie, na Czerniakowie, na Ursynowie, na Sadybie oraz w Wilanowie. Zielony Latawiec to miejsce gdzie każde dziecko czuje się ważne i potrzebne. Elementy pedagogiki Montessori, plac zabaw, ceramika, dogoterapia, spotkania ze zwierzętami, Gordonki - to tylko nieliczne zajęcia z bogatej oferty przedszkola Zielony Latawiec

Oferta

Strefa Rodzica

Kontakt

Zobacz jakie logo ma przedszkole integracyjjne Zielony Latawiec w Warszawie

Cennik

Strona Główna

Dlaczego warto postawić na przedszkole integracyjne?

    Przedszkole integracyjne różni się od przedszkola ogólnodostępnego w wielu

względach. Grupy integracyjne, z założenia, łączą dzieci w normie rozwojowej

z dziećmi z deficytami rozwojowymi.

 

Dlaczego warto wysłać swoje dziecko do przedszkola integracyjnego?

Czy to odpowiedni model dla każdego malucha? Jakich postaw społecznych

nauczy się dziecko uczęszczające do grupy integracyjnej?

 

1. Mała grupa w przedszkolu integracyjnym

 

     Grupy w przedszkolu integracyjnym są zazwyczaj kameralne. Mniej dzieci

oznacza bardziej komfortowe warunki do zabawy i nauki. Podczas wszystkich

aktywności, nauczyciele mogą zapewnić każdemu dziecku odpowiednią ilość uwagi. Wesprzeć, gdy coś sprawia trudność, przytulić, kiedy tęskni się za mamą, poczekać, jeśli jakieś zadanie zajmie dziecku więcej czasu. Kameralna grupa oznacza również mniej infekcji. Początek jesieni oznacza zazwyczaj początek okresu chorób, zwłaszcza jeśli dziecko dopiero zaczyna przygodę z przedszkolem, lub z jakichś względów ma obniżoną odporność. Mniej dzieci w grupie oznacza mniej zarazków - oczywiście nie oznacza to, że przedszkolaki z grup integracyjnych nie chorują, ale na pewno chorują mniej. Adaptacja w kameralnej grupie jest prostsza, dziecku łatwiej się odnaleźć wśród mniejszej liczby przedszkolaków, nie czuje się przytłoczone hałasem, a nauczyciel może mu poświęcić więcej uwagi.

 

2. Specjaliści w przedszkolu integracyjnym

 

    Dzięki temu, że w przedszkolu integracyjnym pracują specjaliści (np w każdym oddziale Zielonego Latawca pracuje logopeda, fizjoterapeuta terapeuta SI, pedagog specjalny, psycholog, neurologopeda etc.) wszystkie dzieci są pod ich stałą kontrolą. Zajęcia grupowe takie jak gimnastyka czy logorytmika, oprócz frajdy dla dzieci, są również czasem obserwacji przez specjalistę od rozwoju mowy czy prawidłowej postawy. Również dla rodziców jest to duża zaleta, jeśli mają jakiekolwiek pytania lub wątpliwości mogą na miejscu skonsultować się i poradzić. Dzięki współpracy całego zespołu dzieci mają możliwość globalnego (wszechstronnego) rozwoju.

 

3. Postawa społeczna - co zyskują dzieci?

 

    Grupa integracyjne uczy dzieci tolerancji i akceptacji. Każdy maluch jest inny, ale jest akceptowany przez grupę takim jakim jest. Nie chodzi tylko o dzieci z trudnościami rozwojowymi - przecież  każdemu przedszkolakowi czasem jest trudno sobie z czymś poradzić, boi się czegoś, potrzebuje większego wsparcia, ma gorszy dzień, nie wie jak coś zrobić, bo nigdy nie miał z tym styczności etc. W grupie integracyjnej, dzieci uczą się tego, że każdy ma prawo do swojego tempa pracy, własnego sposobu działania, innego pomysłu na rozwiązanie jakiegoś problemu, wyglądania inaczej, porozumiewania się w mniej standardowy sposób, okazywania emocji bardziej lub mniej ekspresyjnie etc. Jeśli przedszkolak akceptuje innych takimi, jakimi są, łatwiej mu jest również zaakceptować siebie i budować pozytywną samoocenę. Kończąc przedszkole wie, że nie wszyscy są doskonali. Nie boi się inności, jest otwarty i empatyczny.

 

4. Indywidualne podejście do każdego dziecka

 

     Wszystkie zajęcia, prowadzone w przedszkolu integracyjnym, są dostępne dla wszystkich dzieci z  grupy. Nie tworzy się dla dzieci sytuacji, podczas których rywalizują, ktoś wygrywa bo zrobi coś szybciej, dostaje nagrodę, bo udało mu się coś zrobić najlepiej etc. Zadania dla przedszkolaków, oczywiście, mają na celu sprawdzenie i ewaluowanie umiejętności dziecka, ale stawia się nacisk na docenienie starań dziecka, a niekoniecznie efektowność ostatecznego efektu pracy. Dzięki większej ilości nauczycieli w grupie i nieco wolniejszemu rytmowi pracy, wszystkie dzieci mogą brać aktywny udział w zajęciach, udzielać się, podzielić się jakąś uwagą, zaproponować coś lub poprosić o wsparcie. Jeśli coś sprawia maluchowi trudność nauczyciele i specjaliści ustalają z rodzicami jak można pomóc przedszkolakowi, co można razem ćwiczyć, jakie elementy są już opanowane, więc można ich wymagać etc. - wspólne działania wszystkich w najbliższym środowisku dziecka, mogą pomóc mu w osiągnięciu danej umiejętności.

 

Autor posta: Danuta Białek-Molak, pedagog specjalny, terapeuta wczesnego wspomagania rozwoju

 

Powiązane artykuły:

 

Czym się różni przedszkole integracyjne od przedszkola ogólnodostępnego?

 

 

 

 

 

 

 

      kameralne grupy

      codziennie praca własną metodą Montessori

      autorski program nauczania

      2 wychowawców w każdej grupie

      1-3 osób wspierających w każdej grupie

      specjaliści, którzy są w stałym kontakcie z rodzicami (neurologopeda, logopeda, fijozterapeuta, psycholog, pedagog specjalny, terapeuta SI w każdym oddziale)

      zgrany, zaangażowany zespół

      ponad 10 lat zaufania rodziców

Co nas wyróżnia?

Zielony Latawiec, Niepubliczne Przedszkola Integracyjne, od 2007 r.| All rights reserved 2019| design by DBM

Co wyróżnia nasze przedszkole?

     Codziennie w każdej z grup odbywa się praca własna, prowadzona zgodnie z zasadami pedagogiki Marii Montessori.

Dzieci wybierają pomoce i samodzielnie z nimi pracują, dzięki czemu uczą się oraz poznają świat po swojemu.

 

 

 

 

      Od ponad 15 lat tworzymy przedszkola, w których każde dziecko czuje się ważne, potrzebne i akceptowane.

Zielony Latawiec to kameralne grupy,

zgrany zespół nauczycieli i specjalistów  oraz autorski program nauczania.  

Czym się zajmujemy?