Poczytaj również:

Blog

Przedszkole

Wspieranie rozwoju

11 września 2018

nr tel.: 222903809

Zobacz logo przedszkola Zielony Latawiec, przedszkole znajduje się na Bemowie, na Czerniakowie, na Ursynowie, na Sadybie oraz w Wilanowie. Zielony Latawiec to miejsce gdzie każde dziecko czuje się ważne i potrzebne. Elementy pedagogiki Montessori, plac zabaw, ceramika, dogoterapia, spotkania ze zwierzętami, Gordonki - to tylko nieliczne zajęcia z bogatej oferty przedszkola Zielony Latawiec

Oferta

Strefa Rodzica

Kontakt

Zobacz jakie logo ma przedszkole integracyjjne Zielony Latawiec w Warszawie

Cennik

Strona Główna

Czym się różni przedszkole prywatne od państwowego?

       Czy przedszkole prywatne jest lepsze od państwowego? Czym się różnią?

Jakie są główne różnice między przedszkolem prywatnym, a państwowym?

 

1. Ilość dzieci w grupie przedszkolnej

 

     W państwowym przedszkolu ogólnodostępnym, zgodnie rozporządzeniem 

MEN z 17 marca 2017 r. w sprawie szczegółowej organizacji publicznych szkół

i publicznych przedszkoli (§ 5 ust. 1), w grupie może być maksymalnie 25 dzieci.

W prywatnych przedszkolach grupy są zazwyczaj bardziej kameralne. 

Dzięki mniejszej ilości dzieci, nauczyciel może zapewnić im nie tylko

bezpieczeństwo, ale również troskę i wsparcie w nauce samodzielności, 

co nie zawsze udaje się w pełno licznej grupie. 

 

2. Wiek dzieci w przedszkolu

 

    Możliwość realizacji wychowania przedszkolnego w państwowych przedszkolach mają wszystkie dzieci, które ukończyły 3 lata. Jeśli rodzice chcą posłać swojego trzylatka do przedszkola, gmina ma obowiązek zapewnienia mu miejsca. Prywatne placówki prowadzą zazwyczaj rekrutację dla dzieci, które ukończyły 2,5 roku. Państwowe przedszkola również mogą przyjmować dzieci od tego wieku, jednak  nie mają takiego obowiązku, więc rzadko się to zdarza. 

 

3. Adaptacja - jak wygląda w przedszkolu państwowym, a jak w prywatnym?

 

    Pierwsze dni w przedszkolu nie są łatwe ani dla dziecka, ani dla rodzica. Państwowe przedszkola czasem oferują możliwość spotkań adaptacyjnych, jednak niestety nie jest to jeszcze standardem. Zdarza się nawet tak, że rodzic nie ma możliwości wejścia do sali przedszkolnej swojego malucha. Oczywiście są dzieci, które nie mają trudności z adaptacją, wchodzą do nowego miejsca bez problemu i nie potrzebują obecności rodzica do poczucia komfortu. Jest również sporo dzieci, które potrzebują co najmniej kilku dni, żeby oswoić się z nowym miejscem i sytuacją. Prywatne placówki organizują zajęcia adaptacyjne, dzięki którym przyszłe przedszkolaki mogą poznać przedszkole wraz ze swoimi rodzicami. Dostosowanie procesu adaptacji do potrzeb malca i rodzica jest dla większości prywatnych placówek priorytetem. 

 

4. Wyprawka dla przedszkolaka

 

     Kapcie, ubrania na zmianę, szczoteczka do zębów, kocyk i poduszka to podstawa wyprawki dla każdego przedszkolaka, niezależnie od tego czy idzie do przedszkola państwowego czy prywatnego. Istotną różnicą między wyposażeniem malca są artykuły higieniczne i plastyczne. Przedszkola państwowa zazwyczaj wymagają od rodziców, by zaopatrzyli dziecko w zapas mokrych i suchych chusteczek, pastę do zębów, krem na mróz, krem na słońce. Wyposażenie malca w artykuły plastyczne również leży po stronie rodzica. Bloki kolorowe i białe, farby, kredki, klej, nożyczki, plastelina, bibuła, pędzle i inne artykuły każde dziecko trzyma w swojej szafce i korzysta z nich, gdy są potrzebne w czasie zajęć. Przedszkola prywatne zapewniają maluchom wszystkie te niezbędne rzeczy, chyba że rodzic woli, by jego dziecko korzystało z własnego kremu czy chusteczek. 

 

5. Oferta zajęć i warunki lokalowe

 

      Państwowe przedszkole - oprócz zajęć z wychowawcą - zapewnia zazwyczaj swoim podopiecznym podstawowe zajęcia, takie jak gimnastyka, rytmika i język angielski. Zdarza się, że na terenie placówki są organizowane również inne zajęcia, są jednak dodatkowo płatne. Przedszkola prywatne proponują zwykle szerszą gamę zajęć w ramach czesnego, są jednak również placówki, w których za wybrane zajęcia trzeba dopłacić. Przedszkola prywatne często mają również określony profil (np. językowy, artystyczny, czy tak jak nasze - wykorzystujący w codziennej pracy elementy metody M.Montessori).

      Jeśli chodzi o warunki lokalowe, coraz częściej to przedszkola państwowe wiodą prym. Budynki są budowane pod potrzeby przedszkola,
a nie dostosowywane, jak to zazwyczaj ma miejsce w placówkach prywatnych.  

      

 

Oczywiście między przedszkolem państwowym i prywatnym jest o wiele więcej różnic, związanych głównie z kwestiami organizacyjnymi, płatnościami i ilością personelu przypadającą na każdą z grup. 

 

O opisanych wyżej i innych różnicach miałam okazję porozmawiać na antenie w programie Pytanie na Śniadanie ( link TUTAJ >>).

 

Autor posta: Danuta Białek-Molak, pedagog specjalny, terapeuta wczesnego wspomagania rozwoju 

    

 

 

      kameralne grupy

      codziennie praca własną metodą Montessori

      autorski program nauczania

      2 wychowawców w każdej grupie

      1-3 osób wspierających w każdej grupie

      specjaliści, którzy są w stałym kontakcie z rodzicami (neurologopeda, logopeda, fijozterapeuta, psycholog, pedagog specjalny, terapeuta SI w każdym oddziale)

      zgrany, zaangażowany zespół

      ponad 10 lat zaufania rodziców

Co nas wyróżnia?

Zielony Latawiec, Niepubliczne Przedszkola Integracyjne, od 2007 r.| All rights reserved 2019| design by DBM

Co wyróżnia nasze przedszkole?

     Codziennie w każdej z grup odbywa się praca własna, prowadzona zgodnie z zasadami pedagogiki Marii Montessori.

Dzieci wybierają pomoce i samodzielnie z nimi pracują, dzięki czemu uczą się oraz poznają świat po swojemu.

 

 

 

 

      Od ponad 15 lat tworzymy przedszkola, w których każde dziecko czuje się ważne, potrzebne i akceptowane.

Zielony Latawiec to kameralne grupy,

zgrany zespół nauczycieli i specjalistów  oraz autorski program nauczania.  

Czym się zajmujemy?