Czym się różni przedszkole prywatne od państwowego?

Czy przedszkole prywatne jest lepsze od państwowego? Czym się różnią?

Decyzja o wyborze przedszkola dla dziecka to jedno z pierwszych ważnych wyzwań, przed którym stają rodzice. Czy lepiej zdecydować się na przedszkole prywatne, czy państwowe? Oto kilka kluczowych różnic, które mogą pomóc w podjęciu decyzji.

1. Ilość dzieci w grupie przedszkolnej

W państwowych przedszkolach, zgodnie z rozporządzeniem MEN z 28 lutego 2019 r., maksymalna liczba dzieci w grupie wynosi 25. W prywatnych placówkach grupy są zazwyczaj mniejsze, co pozwala nauczycielom na indywidualne podejście do każdego dziecka. Dzięki temu możliwe jest lepsze wsparcie w nauce samodzielności oraz zapewnienie większego poczucia bezpieczeństwa.

2. Wiek dzieci w przedszkolu

Do państwowych przedszkoli przyjmowane są dzieci, które ukończyły 3 lata. Gmina ma obowiązek zapewnienia miejsca każdemu trzylatkowi. W wyjątkowych przypadkach do placówek państwowych przyjmowane są dzieci młodsze, które nie uczestniczą jednak w rekrutacji, a o tym, czy dziecko zostanie przyjęte do przedszkola, decyduje dyrektor placówki. Prywatne przedszkola, w tym przedszkole Zielony Latawiec, często przyjmują dzieci już od 2,5 roku życia, co może być istotnym atutem dla rodziców młodszych maluchów. W państwowych przedszkolach również jest to możliwe, ale rzadko praktykowane.

3. Adaptacja

Pierwsze dni w przedszkolu mogą być trudne zarówno dla dziecka, jak i rodzica. W państwowych przedszkolach nie zawsze standardem są zajęcia adaptacyjne, a rodzic często nie ma możliwości wejścia do sali. Prywatne przedszkola zazwyczaj organizują spotkania adaptacyjne, podczas których dzieci poznają przedszkole w obecności rodziców. Tak przebiega również adaptacja w Zielonym Latawcu. Indywidualne podejście do procesu adaptacji jest w prywatnych placówkach priorytetem, co może ułatwić dziecku oswojenie się z nowym środowiskiem.

4. Wyprawka dla przedszkolaka

Podstawowe elementy wyprawki, takie jak kapcie, ubrania na zmianę, szczoteczka do zębów, kocyk i poduszka, są potrzebne zarówno w przedszkolach państwowych, jak i prywatnych. Różnice pojawiają się w kwestii artykułów higienicznych i plastycznych. W przedszkolach państwowych rodzice zazwyczaj muszą zaopatrzyć dziecko w mokre i suche chusteczki, pastę do zębów oraz artykuły plastyczne. W prywatnych placówkach te materiały są najczęściej zapewniane przez przedszkole. Zielony Latawiec zapewnia dzieciom dostęp zarówno do art. higienicznych jak i plastycznych.

5. Oferta zajęć i warunki lokalowe

Państwowe przedszkola oferują podstawowe zajęcia, takie jak gimnastyka, rytmika i język angielski, często z możliwością dodatkowo płatnych zajęć. Prywatne przedszkola zwykle proponują szerszą gamę zajęć w ramach czesnego, choć zdarzają się wyjątki, gdzie niektóre zajęcia wymagają dopłat. Warto również zaznaczyć, że prywatne przedszkola często mają określony profil, np. językowy, artystyczny lub bazują na metodzie Montessori.

Jeśli chodzi o warunki lokalowe, to coraz częściej przedszkola państwowe wyróżniają się nowoczesnymi budynkami, które są specjalnie projektowane pod potrzeby przedszkola. W prywatnych placówkach budynki często są adaptowane do tych potrzeb, co nie zawsze pozwala na uzyskanie równie funkcjonalnych przestrzeni.

Podsumowanie

Różnic między przedszkolami państwowymi a prywatnymi jest wiele, a dotyczą one głównie liczby dzieci w grupie, wieku przyjmowanych dzieci, procesu adaptacji, wyprawki, oferty zajęć oraz warunków lokalowych. Wybór odpowiedniego przedszkola powinien zależeć od indywidualnych potrzeb dziecka i oczekiwań rodziców.

Opracowanie: Danuta Białek-Molak

05 kwietnia 2023